31 32 33
Start >> Gmina Biały Dunajec >> Placówki Szkolne

Święto podhalańskiej poezji i gawędziarstwa!

W czwartek 8 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbędzie się FINAŁ XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. Na tym jednym z najstarszych podhalańskich konkursów słowa (poświęconemu pamięci Andrzeja Skupnia – Florka, pochodzącego z Białego Dunajca znanego poety ludowego) można będzie posłuchać znakomitych interpretacji gwarowych wierszy i gawęd wykonywanych przez dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich z całego Podhala, a także Orawy, Spisza i Pienin.
 
Początek wojewódzkiego etapu konkursu od godz. 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Miłośników Podhala 23.

 

XV Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" pt. "Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu"

Szkoła Podstawowa im. W. Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym, Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Tragu serdecznie zapraszają do udziału w XV Konkursie Plastycznym "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" - edycja 2018 - pt. "PIĘKNO ZAKLĘTE W DREWNIE I KAMIENIU". Prace należy nadsyłać do 12 marca 2018 r. na adres Szkoły i GOK w Białym Dunajcu. Tematyką prac jest życie i twórczość Wojciecha i Piotra Kułachów Wawrzyńcoków, jak również przydrożne kapliczki innych artystów, znajdujące się w najbliższej okolicy uczestników konkursu. Szczegóły w regulaminie. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!
 

Laureaci konkursu "Kapliczki" na szlaku architektury Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka

Wycieczka rozpoczęła się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. broń wykonaną przez Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka. Kolejnym miejscem był Kościół na Pęksowym Brzyzku, gdzie mieszczą się trzy ołtarze wyrzeźbione przez artystę. W chałupie u Rojów, młodzi plastycy mogli zobaczyć sprzęty domowego użytku. Dalej wycieczka udała się do Gliczarowa Dolnego rodzinnej miejscowości rzeźbiarza, gdzie w ostatnich dwóch latach Urząd Gminy w Białym Dunajcu pozyskał środki na odnowę dwóch kapliczek: św. Jana Nepomucena na Kułachowej Roli oraz kapliczki Męki Pańskiej przy Jarząbkach. W gliczarowskiej szkole im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, przy herbatce uczestnicy posłuchali historii nadania imienia i wytyczenia szlaku Wawrzyńcoka zapisanej w kronice, zobaczyli izbę pamięci, gdzie obecnie odbywają się zajęcia dla dzieci z rzeźby i malarstwa. Dalej odbył się przejazd przez Szaflary (kapliczka Matki Boskiej), Białkę Tarzańską, gdzie w kościele  w feretronie mieści się rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz Jurgowa gdzie w bocznym ołtarzu znajduje się św. Józef z dzieciątkiem wyrzeźbiony przez Wawrzyńcoka. Na Janiołowym Wierchu odwiedzili kaplicę z figurką Matki Boskiej również autorstwa Wawrzyńcoka. Ostanim zabytkiem w planie wycieczki była kapliczka św. Jana Nepomucena w Gliczarowie Górnym, u państwa Orawców.
 

Uczniowie SP nr 2 w Białym Dunajcu na Obchodach Święta 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

W dniach 13-14 października 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu wraz z Panem dyrektorem Bogusławem Blicharskim i nauczycielami, udali się na zaproszenie dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Pana ppłk Marcina Duszy, do Przemyśla, aby wziąć udział w uroczystych obchodach święta batalionu. Z tej okazji żołnierze zorganizowali Dzień Otwartych Koszar, które zostały opanowane przez dzieci, młodzież i dorosłych chcących zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe. Dzięki gościnnemu przyjęciu mogliśmy zapoznać się ze specyfiką pełnienia służby wojskowej, zobaczyć z bliska czołgi, rosomaki, wojskową sanitarkę, moździerze, a także spróbować swoich sił na strzelnicy. Nasze podniebienia zachwyciła pyszna wojskowa grochówka. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci i młodzieży była też możliwość noclegu w koszarach.
 

XII Międzyszkolny Konkurs o życiu, działalności i twórczości Generała Andrzeja Galicy

31 maja w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Białym Dunajcu odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu poświęconego postaci Andrzeja Galicy - pochodzącego z Białego Dunajca góralskiego generała, wielkiego patrioty, legionisty, uczestnika walk o niepodległość, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich, regionalisty, pisarza. Tematyka konkursu prócz informacji dotyczących Generała obejmowała również wiadomości z historii Polski (w szczególności z lat 1914-1918). Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Dawid Gondek i Józef Balicki - uczniowie ZSPiG nr 2. Zamieszczamy protokół z wynikami i krótką fotorelację.
 
Grudnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031