31 32 33
Start >> Gmina Biały Dunajec
Położenie
 
Biały Dunajec jest gminą położoną na Po­górzu Spisko-Gubałowskim, stanowiącym asymetryczny pas wzniesień pomiędzy Kotliną Orawsko-Nowotarską i Obniżeniem Podtatrzańskim. Naturalne ukształtowanie terenu sprzyjało lokalizacji na obszarze dzi­siejszej Gminy Biały Dunajec ważnych szlaków komunikacyjnych. Atutem gminy jest więc dzisiaj jej doskonałe położenie przy linii kolejowej z Zakopanego do Nowego Targu i Krakowa oraz przy "zakopiance" - drodze łączącej dawną stolicę Polski - Kraków - z aktualną "zimową stolicą" naszego kraju - Zakopanem. Z Białego Dunajca blisko jest nie tylko do Zakopanego (8 km), ale także do Bukowiny Tatrzańskiej (10 km) i do przejścia granicz­nego na Słowację w Łysej Polanie (15 km). 
 
Wieś gminna - Biały Dunajec - leży na wysokości 660 - 720 m n.p.m. Dzielący tę wieś potok o tej samej nazwie jest jedno­cześnie granicą między dwiema częściami Pogórza Spisko-Gubałowskiego: wschodniej, czyli Pogórza Gliczarowskiego oraz za­chodniej, czyli Pogórza Gubałowskiego. Gmina Biały Dunajec należy do regionu Podhala, którego granice wyznaczają Tatry, Gorce, przełęcz Obidowa oraz Spisz i Orawa. W skład gminy - liczącej ok. 6,3 tys. mieszkańców i 35,5 km kwadratowych po­wierzchni - wchodzi pięć sołectw. Są to wsie: Biały Dunajec, Gliczarów Górny, Gliczarów Dolny, Leszczyny i Sierockie. Gliczarów Gór­ny i Gliczarów Dolny to wsie położone na Pogórzu Spiskim, zaś Leszczyny i Sierockie znajdują się na Pogórzu Gubałowskim.
 
Atrakcyjne otoczenie i malownicza rzeźba terenu sprawiają, że wypoczywający w Białym Dunajcu mogą się cieszyć wspaniałymi widokami na Tatry, Gorce, Beskidy, dolinę głównego potoku, przepływającego przez gminę Białego Dunajca oraz na Kotlinę Nowotarską. Widoki te zapewniają wiele wrażeń estetycznych zarówno w lecie, jak i w zimie. W sezonie zimowym zachętą dla uprawiających narciarstwo do przyjazdu do Białego Dunajca jest długi okres zalegania pokrywy śnieżnej i korzystne nachylenie stoków, w niewielkim stopniu zalesionych, a więc doskonale nadających się do uprawiania jazdy na nartach .
 
Połączenie tych wszystkich walorów czyni Biały Dunajec jedną z najatrakcyjniejszych dla turystów gmin Podhala.
 
 | odwiedzin: 63843 wydrukuj Drukuj

 
Lipca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nasi Partnerzy