31 32 33
Start >> Gmina Biały Dunajec >> Placówki Szkolne >> Laureaci konkursu "Kapliczki" na szlaku architektury Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka
Laureaci konkursu "Kapliczki" na szlaku architektury Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka
Autor: Bogumiła Kułach   
13 grudnia 2017
Wycieczka rozpoczęła się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. broń wykonaną przez Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka. Kolejnym miejscem był Kościół na Pęksowym Brzyzku, gdzie mieszczą się trzy ołtarze wyrzeźbione przez artystę. W chałupie u Rojów, młodzi plastycy mogli zobaczyć sprzęty domowego użytku. Dalej wycieczka udała się do Gliczarowa Dolnego rodzinnej miejscowości rzeźbiarza, gdzie w ostatnich dwóch latach Urząd Gminy w Białym Dunajcu pozyskał środki na odnowę dwóch kapliczek: św. Jana Nepomucena na Kułachowej Roli oraz kapliczki Męki Pańskiej przy Jarząbkach. W gliczarowskiej szkole im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, przy herbatce uczestnicy posłuchali historii nadania imienia i wytyczenia szlaku Wawrzyńcoka zapisanej w kronice, zobaczyli izbę pamięci, gdzie obecnie odbywają się zajęcia dla dzieci z rzeźby i malarstwa. Dalej odbył się przejazd przez Szaflary (kapliczka Matki Boskiej), Białkę Tarzańską, gdzie w kościele  w feretronie mieści się rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz Jurgowa gdzie w bocznym ołtarzu znajduje się św. Józef z dzieciątkiem wyrzeźbiony przez Wawrzyńcoka. Na Janiołowym Wierchu odwiedzili kaplicę z figurką Matki Boskiej również autorstwa Wawrzyńcoka. Ostanim zabytkiem w planie wycieczki była kapliczka św. Jana Nepomucena w Gliczarowie Górnym, u państwa Orawców.

 

Wyjątkowe gratulacje dla laureatów, uczestników tej wycieczki, szczególne podziękowania dla rodziców i opiekunów.

Przejazdowi temu towarzyszyło znakomite grono znawców, artystów, przewodników. Pani Barbara Gałdyś autorka książki o Wojciechu Kułachu-Wawrzyńcoku, która to wytyczyła szlak Wawrzyńcoka, uświadomiła jak wybitnym i wrzechstronnie utalentowanym artystą był ten podhalański rzeźbiarz.

Pani Agata Wolak kierownik działu konserwacji Muzeum Tarzańskiego, Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabykami, to dzięki niej pomysł wycieczki mógł zaistnieć.

Pan Krzysztof Jędrzejowski, dyrektor zakopiańskiej Jutrzenki, artysta, grafik, przewodniczący jury konkursu, autor fotoreportażu dotyczącego wycieczki.

Pani Regina Mrowca-Kenar, artystka, rzeźbiarka, konserwator dzieł sztuki, wykonała odnowę kapliczek w Gliczarowie Dolnym.

Pani Teresa Skupień, pedagog, plastyk, jej podopieczni zdobyli największą ilość nagród w konkursie "Kapliczki" w 2017 r.

Pani Bożena Świderska-Środa, pedagog, plastyk, prowadzi zajęcia z ceramiki, jej podopieczni pięknie przedstawili zabytki Wawrzyńcoka wykonując rzeźby ceramiczne.

Pani Monika Stachowiec, pedagog, plastyk, prowadzi zajęcia z malarstwa na szkle i papierze, jej podopieczna była autorką pracy, która widniała na plakacie konkursu dotyczącego Wawrzyńcoka w 2017 roku.

Pani redaktor Jolanta Flach, dziennikarka Tygodnika Podhalańskiego, autorka galerii zdjęć ze szlaku Wawrzyńcoka.

Wycieczka ta była główna nagrodą dla laureatów ufundowaną przez Starostwo Tatrzańskie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bialy Dunajcu.

 

Dziękujemy!
Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów
 
 
PRZEBIEG WYCIECZKI
 
 
Muzeum Tatrzańskie - gmach główny, po którym oprowadziła nas pani Agata Wolak.
 

 

Gliczarów Dolny - dwie odnowione kapliczki na "Szlaku Wawrzyńcoka". Bardzo często wykonywane w pracach plastycznych przez laureatów konkursu.


 

Szkoła  im. Wojciacha Kułacha-Wawrzyńcoka, w której odbywają się dodatkowe zajęcia z malarstwa na szkle oraz rzeźby (od wakacji 2017 r.) na które dzieci chętnie i licznie uczęszczają!

 

Stara chałupa u Rojów, gdzie mieszczą się sprzęty domowego użytku wyrzeźbione przez Wawrzyńcoka.

 

Kościół na Pęksowym Brzyzku, gdzie zanajdują się ołtarze i rzeźby wykonane przez Wawrzyńcoka oraz tablica, umieszczona w 205. rocznicę jego urodzin.

 

Zwiedzanie kościołów w Białce (Matka Boska w feretronie) i Jurgowie (św. Józef w ołtarzu bocznym), oraz kaplicy Matki Bożej z Janiołowego Wierchu autorstwa Wawrzyńcoka.

 

Ostanią kapliczką na naszym szlaku zwiedzania zabytków Wawrzyńcoka, była rzeźba św. Jana Nepomucena w Gliczarowie Górnym. Bardzo często pojawiała się ona w nagrodzonych pracach plastycznych, w kategorii malarstwa na papierze, malarstwa na szkle i ceramiki.

 

<< powrót

 




| odwiedzin: 22541 wydrukuj Drukuj

 
Listopada 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930