31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec

Spotkanie organizacyjne dotyczące Kumoterek

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, który w roku 2014 będzie koordynatorem całego cyklu Parady Gazdowskiej serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie organizacyjne w dniu 18 grudnia 2013 r. (środa) o godzinie 18:00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363. Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby odpowiedzialne za organizację Kumoterek w poszczególnych Gminach.
 

Bezpłatna nauka języka niemieckiego

Instytut Austriacki oddział w Krakowie zaprasza pracowników i właścicieli mikro, małych i średnich firm oraz osoby samozatrudnione do udziału w projekcie pt. "Skuteczni w biznesie”. Dzięki funduszom unijnym przeszkolonych zostanie aż 100 osób. Aby nauczyć się języka niemieckiego nie trzeba już jechać do Krakowa, Wiednia, czy Berlina. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie oferuje Instytut Austriacki i wziąć udział w kursie w miejscu zamieszkania. Wystarczy 10 osób na jednym poziomie zaawansowania, aby powstała grupa w dowolnej miejscowości w Małopolsce.
 

Pamięci Władysława Trebuni-Tutki

W dniu 9 grudnia w białodunajeckim Ośrodku Kultury wspominaliśmy zmarłego rok temu Władysława Trebunię Tutkę. Spotkanie zorganizowane w pierwszą rocznicę śmierci było okazją do przypomnienia osoby tego wybitnego, wszechstronnie utalentowanego artysty, malarza, znakomitego muzykanta. Wśród kilkudziesięciu osób, które wzięły udział w tym wyjątkowym wieczorze, pełnym niezwykle pięknych, ciepłych i wzruszających wspomnień o Władysławie byli najbliżsi członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a także księża i przedstawiciele samorządów. Cieszymy się, że w tak licznym gronie mogliśmy się spotkać by uczcić i kultywować pamięć o Władysławie Trebuni-Tutce.
 

140 rocznica urodzin Generała Andrzeja Galicy

W dniu 27 listopada 2013 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 140 rocznicę urodzin Andrzeja Galicy pochodzącego z Białego Dunajca góralskiego generała, wielkiego patrioty, legionisty, uczestnika walk o niepodległość, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich, regionalisty, pisarza. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek na grobie gen. Galicy w Zakopanem oraz pod pomnikiem w Białym Dunajcu w rodzinnej miejscowości. W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej odprawiona została Msza Święta w intencji śp. gen. Andrzeja Galicy i Podhalańczyków. Całość obchodów zakończyła się sesją naukową w PPWSZ w Nowym Targu z referatami o życiu i działalności generała oraz promocją książki dr Anny Aleksandry Kozłowskiej "Góral generałem Andrzej Galica - Biografia żołnierza, polityka i lierata".
 

"Malarski Świat Władysława Trebuni-Tutki". Wieczór wspomnień o artyście

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony pamięci wybitnego artysty malarza, znakomitego muzykanta Władysława Trebuni-Tutki w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Spotkanie wspominkowe i wernisaż wystawy dzieł Władysława Trebuni-Tutki odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia 2013 r. o godzinie 18.00 w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Gorąco zapraszamy !
 

Toniecnik góralski melodie ma w duszy

"Rzeczywiście trzeba być "dobrymi chłopcami", żeby (...) mieć tyle energii,(...) mieć siłę i ochotę, do dzikiego tańca, który sam jeden wystarcza do zdarcia nóg w strzępy"

Tak o tańcu góralskim pisze Stanisław Witkiewicz w swojej książce "Na Przełęczy" z 1891r.

Energia ta tli się na Podhalu do czasów obecnych. Melodie do tańca góralskiego każdy góral ma w duszy, pulsuje Ona jak krew w żyłach, nadając charakter jego popisowemu tańcowi. Tańczy On, na swój sposób, stosowny do jego charakteru, temperamentu, budowy ciała. Istnieją jednak w tańcu góralskim ogólnie przyjęte figury, kroki, nawyki, które obecnie przekazywane są młodym góralskim "toniecnikom" przez instruktorów, którzy uczą tańca w zespołach góralskich.

 

Najlepsi młodzi toniecnicy - wyniki konkursu

Prezentujemy protokół z posiedzenia komisji oceniającej XIV Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu z dnia 17 listopada 2013 roku. Organizatorzy  składają szczególne podziękowania muzykantom, osobom zasiadającym w jury, prowadzącej konferansjerkę Bogumile Kułach oraz wszystkim sponsorom XIV Konkursu Młodyk Toniecników.

 

 

XIV Konkurs Młodyk Toniecników

W niedzielę 17 listopada 2013 roku w Białym Dunajcu odbędzie się XIV KONKURS MŁODYK TONIECNIKÓW. Początek imprezy od godziny 10:00, miejsce: Aula przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Białym Dunajcu. Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież tańczącą w podhalańskich zespołach regionalnych. Jak co roku oceniany będzie taniec solowy, a także grupy zbójnickie. Serdecznie zapraszamy ! Dla wszystkich uczestników przeiwdziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych dodatkowo nagrody.
 

Monografia Gminy Biały Dunajec

Szanowni Państwo ! W roku 2014 przypada 450 rocznica pierwszej wzmiaki o Białym Dunajcu. Pragniemy uczcić okrągłą rocznicę powstania naszej miejscowości poprzez wydanie monografii Białego Dunajca. Zostanie ona napisana w krakowskiej pracowni historycznej "Małe Dzieje", prowadzonej przez dra Pawła Chojnackiego. Pragnęlibyśmy jednak, by w powstanie tej publikacji dotyczącej dziejów i kultury Białego Dunajca włączyli się także jego mieszkańcy. Serdecznie zapraszamy wszystkich posiadających najróżniejsze dokumenty, relacje, pamiętniki i przede wszystkim zdjęcia związane z Białym Dunajcem, Sierockim, Leszczynami, Gliczarowem Górnym i Dolnym do kontaktu z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Materiały te posłużą jako warstwa ilustracyjna książki. Dostarczone do nas fotografie i inne dokumenty zostaną zeskanowane i bezwłocznie zwrócone właścicielom w nienanuroszym stanie.

 

Otwarcie wystawy i wieczór poświęcony pamięci Bronisława Cudzicha

Otwarcie wystawy prac Bronisława Cudzicha bardzo szybko przemieniło sie w posiady o niemal rodzinnym charakterze. Nieżyjącego już niemal od czterdziestu lat aktora i (o czym niewiele osób wiedziało) znakomitego malarza i rysownika, wspominali najbliżsi, sąsiedzi, przyjaciele. Z tych opowieści wyłoniła się postać człowieka niezwykle otwartego, człowieka z krwi i kości, trochę oryginała; artystę, który swoimi zwyczajami nieraz zadziwiał rodzinną miejscowość, o której zresztą często myślał i o którą się troszczył, przygotowując programy dla dzieci szkolnych, pisząc dla nich scenki teatralne, współpracując z białodunajeckim zespołem regionalnym przy nagraniu jego płyty dla Polskich Nagrań. Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało się na przypomnieć tę niezwykła postać !

 
Grudnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nasi Partnerzy