Start >> Kultura >> Związek Podhalan >> I Ogólnopodhalańskie Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - 26 sierpnia 2012 r.
I Ogólnopodhalańskie Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - 26 sierpnia 2012 r.
Autor: Józefa Kolbrecka
16 sierpnia 2012
Związek Podhalan w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza mieszkańców jak również przebywających gości na „I Ogólnopodhalańskie Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” (Podhale, Orawa, Spisz i Pieniny), czyli góralskiej miss, które odbędą się 26 sierpnia bieżącego roku w Białym Dunajcu na boisku sportowym przy ul. Kościuszki. Wyborom „Nośwarniyjsyj  Górolecki” towarzyszyć będą liczne występy zespołów regionalnych i folkowych, koncerty oraz zabawa na wolnym powietrzu. Poniżej przedstawiamy program imprezy oraz regulamin konkursu.

OGÓLNOPODHALAŃSKIE XIII WYBORY NOŚWARNIYJSYJ GÓROLECKI

I. Data i miejsce konkursu

Konkurs odbędzie się 26 sierpnia 2012 r. na stadionie sportowym w Białym Dunajcu, przy ulicy Kościuszki

II.Cel konkursu

1. Prezentacja urody góralskich dziewcząt i ich temperamentu.
  2. Ochrona i popularyzacja folkloru, a także zwyczajów wsi podhalańskiej, spiskiej, orawskiej i pienińskiej.
  3. Zainspirowanie osób dorosłych, kultywujących piękne góralskie tradycje do aktywnego przekazu młodym pokoleniom kultury ojców.
  4. Gromadzenie materiałów, które posłużą do opracowania wydawnictw dotyczących wiedzy o regionie.

III. Zasady zgłoszeń

1.Uczestniczki mogą zgłaszać: Prezesi Oddziałów Związku Podhalan, kierownicy zespołów regionalnych, instytucje kultury, oświaty, stowarzyszenia, fundacje, parafie, osoby prywatne. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko uczestniczki, datę urodzenia, adres zam., telefon.

2.Do startu w wyborach zostaną dopuszczone dziewczęta stanu wolnego, w wieku od 16 –tu lat rocznikowo) wzwyż.

3.Zwyciężczynie, o których mowa w pkt V. „Nagrody” ppkt 1,2,3,4,5 zobowiązują się do reprezentowania swoich regionów na imprezach, na które otrzymają zaproszenia od organizatorów.

IV.Kryteria oceny

1. URODA: wdzięk, figura, prezencja – każde 1-5 pkt
  2. UBIÓR: uczesanie, strój świąteczny, ubranie codzienne – każde 1-5 pkt.
  3. ZARADNOŚĆ:

a) Konkurencje w ubraniu codziennym:

-  dojenie krowy – 1-5 pkt.

-  układanie kopy siana – 1-5 pkt.

-  inne konkursy niespodzianki 1-5 pkt.

b) Konkurencje w stroju świątecznym:

- sznurowanie gorseta – 1-5 pkt..

UCZESTNICZKI PREZENTUJĄ SIĘ WE WŁASNYCH STROJACH REGIONALNYCH!

1. KULTURA:

- śpiew – 1 zwrotka (można dobrać drugi głos) – 1-5 pkt.

- taniec – 1 figura (można wystąpić ze swoim toniecnikiem) – do 3 min.- 1-5 pkt.

- gwara – 1-5 pkt.

1. WIEDZA O REGIONIE: 2 pytania – każde 1-5 pkt.

N    NAGRODY

Uczestniczki otrzymają pamiątkowe dyplomy, a dziewczęta wyróżnione następujące nagrody:

1.Tytuł „Nojśwarniyjsj Górolecki” – wyjazd na atrakcyjną wycieczkę zagraniczną – zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

2.Za I miejsce i tytuł „Nojśwarniyjsyj z Podhala” – wyjazd na wycieczkę zagraniczną – zapewnia Samorząd Podhala (na mocy zawartego Porozumienia)

3.Za I miejsce i tytuł „Nojśwarniyjsyj z Orawy” – wyjazd na wycieczkę zagraniczną – zapewnia Samorząd Orawy(na mocy zawartego Porozumienia)

4.Za I miejsce i tytuł „Nojśwarniyjsyj ze Śpisa” – wyjazd na wycieczkę zagraniczną – zapewnia Samorząd ze Spiszu(na mocy zawartego Porozumienia)

5.Za I miejsce i tytuł „Nojśwarniyjsyj z Pienin” – wyjazd na wycieczkę zagraniczną – zapewnia Samorząd z Pienin (na mocy zawartego Porozumienia)

6.Za tytuł „Noparadniyjsyj” – szal bordowy zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

7.Za tytuł „Nosykowniyjsyj” – gorset, zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

8.Za tytuł „Nolepsyj śpiywocki” – korale zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

9.Za tytuł „Nolepsyj toniecnicy” – kierpce zelowane zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

10.Za tytuł „Nośwarniyjsyj posiadników” – kolczyki góralskie – zapewnia Wójt Gminy Biały Dunajec

11.Za tytuł Norzetelniejsyj Góroleckiubranie góralskie zapewnia Związek Podhalan O/Biały Dunajec

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 sierpnia 2012 r. :

• Józefa Kolbrecka Prezes ZP O/Biały Dunajec 660 935 742;

• Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu –

18 20 73 898 ; e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Próba dziewcząt przed Wyborami Nośwarniyjsyj Górolecki odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury im. Gen. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu w dniu 24 sierpnia b.r. (piątek) o godz. 17.oo

Józefa Kolbrecka - Prezes ZP O/Biały Dunajec

Informacje o imprezie znajdziesz również na stronie www.goral.info.pl

| odwiedzin: 27934 wydrukuj Drukuj