Start >> GOK Biały Dunajec >> Wystawy >> Wystawa fotografii Jacka Jarosika z wyprawy do Azji Środkowej
Wystawa fotografii Jacka Jarosika z wyprawy do Azji Środkowej
Autor: Krzysztof Jarosz
05 maja 2012
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy zdjęć wykonanych przez podróżnika Jacka Jarosika z jego siedmiotygodniowej podróży do Azji Środkowej, przede wszystkim Mongolii. Wystawa będzie czynna do 15 maja 2012r. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu przy ul. Jana Pawła II 363. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Niektóre z prezentowanych zdjęć na wystawie.

Spotkanie z autorem Jackiem Jarosikiem i otwarcie wystawy odbyło się we wtorek 1 maja. Spotkanie to było okazją do posłuchania wielu interesujących opowieści z jego kilkutygodniowej wyprawy po Azji.

Kilka z faktów dotyczących wyprawy przytoczonych przez podróżnika Jacka Jarosika.

W przeciwieństwie do wielu podobnych wypraw, organizowanych przez podróżników przy użyciu kilku pojazdów, jego wyprawa była wyjątkowa:

• jeden, jedyny w swoim rodzaju samochód - żuk 4x4 (silnik mercedes 3.0 D, skrzynia mercedes, reduktor uaz, mosty uaz z dobudowaną blokadą tylnego mechanizmu różnicowego, hamulce tarczowe wentylowane, zbiorniki paliwa 237 litrów (zasięg 2000 km), wyciągarka elektryczna) i jego załoga:
  • Jacek (52 l.), Kuba (17 l.), Jędrek (13 l.), niepełnosprawny Henryk (62 l.)
  • Czas trwania – 7 tygodni
  • Długość trasy 18366 km
  • Zużyte 2,5 tony paliwa
  • Przebyte terytoria Litwy, Łotwy, Federacji Rosyjskiej, Mongolii, Ukrainy i Słowacji
  • W Rosji byli m.in. w Tatarstanie, Ałtaju, odwiedzili polską wieś Wierszynę w Buriacji, byli w Irkucku, nad Bajkałem i na wyspie Olchon, w Nowosybirsku, Omsku, Jekaterinburgu, Kursku, Samarze.
  • W okolicach Kyachty (przejście graniczne Mongolia-Rosja) obserwowali całkowite zaćmienie Słońca
  • W Mongolii przebyli trasę z Taszanty przez Ułan Batar do Kyachty szlakami i bezdrożami stepów i pustyń. Zdarzało się, że na obszarach, przez które podróżowali, przez kilkadziesiąt godzin nie spotykali ludzi, ani śladów ich bytowania.
  • W mongolskich górach przeżyli awarię tylnego mostu, w niezwykle ciężkich warunkach górskich dotarli do najbliższego miasta oddalonego o 200 km, gdzie usunęli awarię.
  • Temperatury w Mongolii w dzień sięgały 50 stopni, w samochodzie czasami powyżej 60, w nocy na pustyni kilka stopni powyżej zera.

| odwiedzin: 24272 wydrukuj Drukuj