Start >> GOK Biały Dunajec >> Wystawy >> Wernisaż wystawy rodziny Naglaków pt. "Wszystkie barwy talentu"
Wernisaż wystawy rodziny Naglaków pt. "Wszystkie barwy talentu"
Autor: Krzysztof Jarosz
20 lutego 2023

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Wszystkie barwy talentu", który odbędzie się w piątek, 24 lutego o godz. 18:00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363.

Na wystawie w białodunajeckim ośrodku kultury swoje prace zaprezentuje rodzina Naglaków z Zębu, a dokładniej jej kobieca część. Kilimy i obrazy haftowane ściegiem krzyżykowym pokaże Maria Naglak, która zamiłowanie do tego rodzaju twórczości odziedziczyła po mamie, znanej podhalańskiej tkaczce, Antoninie Komperdzie. Pani Maria korzysta ze wzorów pozostawionych przez mamę, ale sama również projektuje tkaniny. Jej ulubionymi motywami są jarzębina, krokusy, parzenice.

Artystyczne zdolności pani Maria przekazała swoim córkom – Krystynie, Janinie i Zofii. Wszystkie po ukończeniu zakopiańskich średnich szkół artystycznych (Technikum Tkactwa Artystycznego bądź Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara) ukończyły studia wyższe – Zofia Warszawską Szkołę Reklamy (Wydział Grafiki), Janina Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie (Wydział Wychowania Artystycznego), a Krystyna Uniwersytet Śląski w Katowicach (Edukacja Artystyczna – Grafika).

Zofia Naglak-Szwajnos zajmuje się grafiką komputerową, fotografią, malarstwem, rzeźbą, a także sztuką użytkową – projektowaniem i malowaniem odzieży. Odpowiada za graficzną stronę zakopiańskiego „Tygodnika Podhalańskiego”.

Krystyna Naglak-Bobak jest nauczycielką plastyki, projektuje tkaniny artystyczne, tka na krośnie, tworzy również grafiki (w technice suchej igły lub linorytu), fotografie, obrazy olejne i akrylowe.

Janina Naglak-Hawryła, również nauczycielka, uprawia malarstwo olejne, akrylowe i na szkle, tworzy też w różnych technikach graficznych.

Przedstawicielką następnego pokolenia rodziny Naglaków prezentującą swoje prace na białodunajeckiej wystawie jest córka Krystyny – Paulina Bobak. Absolwentka Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem - kierunek lutnictwo oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uzyskała dyplom w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha oraz w pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały (dyplom dodatkowy). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzic-twa Narodowego, laureatka wielu konkursów (m. in. w Skopje, Kijowie i Ploieşti), uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą.

| odwiedzin: 7395 wydrukuj Drukuj