31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Wystawy >> Wernisaż wystawy ceramiki Bliżej Natury
Wernisaż wystawy ceramiki Bliżej Natury
Autor: Krzysztof Jarosz   
27 września 2010
26 listopada 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy odbył się  wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury". Wszystkie eksponowane prace zostały wykonane przez dzieci i młodzież z koła plastycznego Gminnego Ośrodka Kultury pod kierunkiem p. Katarzyny Ponieckiej.

 

"BLIŻEJ NATURY" CERAMIKA DZIECI Z BIAŁEGO  DUNAJCA

Proces powstawania obiektów artystycznych z ceramiki obejmuje kilka etapów. Na tej wystawie zobaczyć można jak krok po kroku wygląda praca z gliną i szkliwem, której ostatecznym efektem są prezentowane gotowe prace. Glina jest tworzywem bardzo elastycznym, a jej właściwości dzieci poznają już na piewszym etapie pracy. Materiał wyrabiany jest rękami, co nie zawsze należy do prostych czynności, bowiem każda masa charakteryzuje się różną plastycznością. Ukształtowane i wymodelowane naczynia czy rzeźby ceramiczne osuszamy w odpowiednich warunkach, co w zalezności od wielkości i grubości ścianek trwa nawet do trzech tygodni.

Następnym krokiem jest wypalanie prac w piecu ceramicznym przy bardzo wysokiej temperaturze przez kilkanaście godzin. Wypalone po raz piewszy tworzywo – zwane biskwitem – gotowe jest do zdobienia szkliwami i wypełnienia szkłem. Tak wykończone prace wypalamy ponownie w znacznie wyższej temperaturze.

Ostateczny rezultat stanowi zawsze niespodziankę dla małego artysty, ponieważ nie sposób dokładnie przewidzieć, jaki efekt przyniesie zastosowanie konkretnego szkliwa i jak zareaguje z danym gatnkiem gliny.

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia  i zdobienia ceramiki. Dowiadują się jak kształtować glinę, aby podczas wysychania i wypalania nie była narażona na pęknięcia. Poznają również możliwości kształtowania swych prac za pomocą specjalistycznych narzędzi i różnorodnych materiałów codziennego użytku. Zabawa z fakturami, liśćmi i formami uwrażliwia dzieci na samodzielne eksperymentowanie. Efektem tak twórczej pracy są niejednokrotnie zaskakujące pomysły, których rezultatom przyjrzeć możecie się Państwo na tej wystawie.

Szczególne zainteresowanie wzbudza u dzieci praca na kole garncarskim. ‘Toczenie’ jest bardzo trudnym rzemiosłem, ale efekty bywają bardzo zadowalające dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zajęcia skierowane są do dzieci w różnym wieku, bowiem na każym etapie rozwoju można w inny sposób kształtować wyobrażnię i wrażliwość artystyczną. Uważam, że celem spotkań jest nie tylko rozwój zdolności manualnych i wytwarzanie przedmiotów artystycznych. Istotna jest wymiana doświadczeń i wspólne spędzanie czasu w twórczej atmosferze.

Katarzyna  Poniecka

 

 

<< powrót
| odwiedzin: 25697 wydrukuj Drukuj

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy