W 2017 roku przypada 205 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci wybitnego XIX - wiecznego rzeźbiarza ludowego - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć działania jakie zostały podjęte przez szkołę w celu przypomnienia tej ciekawej i nietuzinkowej postaci przed, jak i po nadaniu szkole jej imienia. Jesienią 2003 roku zapadła decyzja, aby nadać szkole imię tego, niezwykłego człowieka, mieszkańca Gliczarowa. Zainspirowało nas to do pracy nad projektem pod nazwą ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, władzami samorządowymi, kościelnymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszej gminy, a przede wszystkim ze społecznością Gliczarowa Dolnego. Projekt ten został zgłoszony na konkurs organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Uzyskał on pełną akceptację i najwyższą dotację w kwocie 10.000 zł. Jego realizacja miała przebiegać w okresie od stycznia 2004 - do grudnia 2004 roku. Projekt ten został zaakceptowany po udokumentowaniu posiadanych już licznych informacji na temat przyszłego patrona szkoły - zbieranych przez nauczycielkę, Barbarę Gałdyś, od 1986 roku.
Poszczególne zadania zostały rozłożone na kolejne miesiące 2004 roku.
- W styczniu dyrektor szkoły mgr Ewa Nowak przedstawiła projekt na sesji Rady Gminy Biały Dunajec. W tym też miesiącu zorganizowano uroczyste spotkanie z mieszkańcami wsi oraz zaproszonymi władzami gminnymi, kościelnymi i kulturalnymi gdzie został przedstawiony plan z podziałem na grupy działania. Nawiązano też kontakt z mediami, za pośrednictwem których ogłoszono konkurs literacki i plastyczny o zasięgu ogólnopolskim pod taką samą nazwą jak nazwa projektu. Konkursem plastycznym zjęła się pani Barbara Piszczór, artysta plastyk, nauczycielka naszej szkoły, a opiekę nad konkursem literackim przejęła pani Józefa Kolbrecka, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu. Imprezę uświetnił szkolny zespół regionalny ''Zowierucha'' prowadzony przez Annę i Adama Kułachów pra prawnuków Wawrzyńcoka.
- W lutym prowadzono rozmowy z krewnymi rzeźbiarza. Organizowano spotkania uczniów z twórcami ludowymi, warsztaty malarsko- rzeźbiarskie, wyjazdy na wernisaże i wystawy m.in. do ASP w Krakowie. Prowadzono dokumentację dzieł Kułacha znajdujących się na terenie Podhala i Spisza. Systematycznie uzupełniając kronikę projektu.
- W marcu i kwietniu, uczniowie pod opieką Barbary Piszczór biorą udział w konkursach plastycznych o zasięgu ogólnopolskim i zagranicznym. Rozpoczęły działalność warsztaty teatralne. Zakończono też konkurs literacki i plastyczny, w którym wzięło udział ponad sto osób z całej Polski.
- W maju odbył się I Konkurs ''Wszyscy święci Wawrzyńcoka'', w którym nagrodzono laureatów obu konkursów. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem. Obserowali przebieg zajęć plastycznych z rzeźby, a także obejrzeli wystawę prac absolwentów szkoły.
- W czerwcu zorganizowano uroczyste spotkanie z mieszkańcami wsi, na którym zaprezentowano tablicę ze Szlakiem Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka współfinansowaną z funduszu sołeckiego. Uczniowie zostali nagrodzeni za stronę internetową poświęconą Wawrzyńcokowi w ramach konkursu ''Skarby Małopolski'' w Krakowie.
- W lipcu i sierpniu wyznaczono szlak w terenie i zainstalowano tablice z nazwą szlaku.
- We wrześniu i pażdzierniku zorganizowano dwie wycieczki ''Szlakiem Wawrzyńcoka'', w których uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i inne chętne osoby.
- W listopadzie miesiącu pamięci o zmarłych poszukiwaliśmy grobu artysty na cmentarzu w Szaflarach. Niestety, nie udało się go zidentyfikować wśród starych, zniszczonych mogił. Barbara Gałdyś i Barbara Piszczór wzięły udział, na zaproszenie GOK w Białym Dunajcu, w ''Białodunajeckich Zaduszkach'', podczas których wspominano zmarłych, znanych mieszkańców białodunajeckiej gminy.
- W grudniu zakończyliśmy realizację projektu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malarskich w MDK ''Jutrzenka'' w Zakopanem, uczestniczyli w wernisażach w galerii ''Jatki'' w Nowym Targu oraz ASP w Krakowie. Prace uczniów (przede wszystkim - malarstwo na szkle), wiszą na korytarzach szkolnych i w pracowni - galerii szkolnej, w której są też wyeksponowane prace rzeżbiarskie. Materiały z realizacji projektu zostały udokumentowane na płycie CD, wydano folder ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka'' oraz prace z konkursu literackiego
- W marcu 2005 roku, w GOK w Białym Dunajcu, odbył się pierwszy wernisaż prac uczniów naszej szkoły.
- 21 maja 2005 roku odbyła się uroczystość nadania naszej szkole imienia Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka.
W maju w budynku Szkoły Podstawowej utworzono Izbę Regionalną wzbogaconą o eksponaty dostarczone przez rodzinę rzeźbiarza i mieszkańców Gliczarowa Dolnego.
- 22 czerwca 2006 roku, po zwycięstwie w eliminacjach powiatowych, szkolny zespół teatralny wystąpił na deskach teatru ''Groteska'' w Krakowie z przedstawieniem ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka'', w którym przedstawiono fragmenty życiorysu artysty. Przedstawienie przygotowały panie; Barbara Gałdyś i Barbara Świerczyńska.
- W 2009 roku w Ośrodku Edukcyjno - Muzealnym TPN odbył się kolejny wernisaż prac uczniów i ich nauczycielki pani Barbary Piszczór pt. ''Świat sercem malowany''.
- W 2012 roku nakładem GOK w Białym Dunajcu wydano album autorstwa Barbary Gałdyś pt. ''Wojciech Kułach-Wawrzyńcok - artysta z geniuszem w oczach''. Odbyło się przy tej okazji miłe spotkanie promocyjne podczas którego wręczono nagrody laureatom kolejnego, już IX konkursu plastycznego ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka'', a dzieci przygotowane przez panią Halinę Parę, przedstawiły scenkę z pielgrzymki Kułacha do Rzymu.
- W grudniu 2012 roku odbyło się w GOK w Białym Dunajcu spotkanie pod nazwą '' Wojciech Kułach-Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy'' oraz wystawa prac uczniów.
- W 2014 roku, przystąpiono do konkursu ''Kapliczka'' - radna Józefa Kukuc z Gliczarowa Dolnego i Gmina Biały Dunajec - w celu odnowy kapliczki św. Jana Nepomucena autorstwa Wojciecha Kułacha. W wyniku tych starań odnowiono rzeżbę św. Jana.
- W 2015 roku odbył się kolejny wernisaż Barbary Piszczór i jej zdolnych uczniów p.n. ''Zaczarowany góralski świat'' w ''Śwarnej" - świetlicy Zw.Podhalan w Zakopanem, scenka teatralna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Haliny Pary i prezentacja multimedialna poświęcona Wawrzyńcokowi, przygotowana przez Barbarę Gałdyś i Krzysztofa Jarosza. Podsumowano też kolejny XII Konkurs ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. Nagrody wręczali m.in. Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak i radna gminy pra prawnuczka rzeżbiarza Bogumiła Kułach.
- W 2016 roku, kolejny projekt ''Kapliczka" i dokończenie kapliczki św. Jana. Odrestaurowany został postument i można było umieścić figurę świętego na swoim miejscu. Renowacji dokonała pani Regina Mrowca-Kenar. Odbioru pracy dokonał konserwator zabytków pan Paweł Dziuban w obecności wójta pana Andrzeja Jacka Nowaka oraz pani Katarzyny Gąsienicy - koordynatora projektu dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, pracowników gminy panów Andrzeja Kęska i Adama Matygi, pani Barbary Gałdyś, konserwatorki i radnej Bogumiły Kułach.
- Grudzień 2016 r. spotkanie w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami z panią Agatą Nowakowską-Wolak, wpólna organizacja konkursu ''Kapliczka - Szlak Architektury Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka''. Spotkanie z księdzem proboszczem z parafii św. Rodziny w Zakopanem w sprawie udzielenia zgody na umieszczenie tablicy pamiątkowej.
- 3 Kwiecień 2017 - Wieczór w Czerwonym Dworze, poświęcony 120 rocznicy śmierci Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka.
- 21 kwiecień 2017 - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Msza św, i odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Starym Kościółku w Zakopanem.
<< powrót
|