"Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala" - spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu |
21 stycznia 2016 |
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza oraz Gmina Biały Dunajec serdecznie zapraszają 28 stycznia (czwartek) o godz. 17:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu na spotkanie poświęcone kulturze i strategii polityki kulturalnej. Do udziału w spotkaniu zaproszone są wszystkie podmioty zajmujące się kulturą w Białym Dunajcu: przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, twórcy ludowi.
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem w partnerstwie ze Starostwem Tatrzańskim oraz Miastem Zakopane od września 2014 ubiegłego roku realizuje projekt „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala”, w ramach programu „Obywatele dla demokracji” Fundacji Batorego. W swoim założeniu projekt ma na celu zwiększenie roli mieszkańców Podhala, lokalnych samorządów, organizacji non-profit, instytucji kultury oraz sektora biznesu w procesie kształtowania polityki kulturalnej regionu. W związku z tym odbyło się już kilka spotkań w Zakopanem w formie debat zewnętrznych z udziałem mieszkańców oraz debaty wewnętrzne z podmiotami, mającymi zajmującymi się kulturą na co dzień. Spotkania te mają na celu wspólne wypracowanie strategii polityki kulturalnej dla Podhala. Debatom towarzyszą niezwykle żywe i interesujące dyskusje, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że temat jest ważny i warto o nim rozmawiać. W organizowanych dotychczas w Zakopanem debatach, nie były dość licznie reprezentowane pozostałe gminy Powiatu Tatrzańskiego, chociaż wypracowana strategia polityki kulturalnej ma powstać przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów i im później służyć. W związku z tym, postanowiliśmy zorganizować spotkania w pozostałych gminach Powiatu Tatrzańskiego, w tym w Białym Dunajcu, by już na miejscu spotkać się Państwem i porozmawiać o kulturze.
Chcielibyśmy, by spotkanie miało charakter otwartej dyskusji, w której podjęlibyśmy następujące tematy: - celowości strategii kultury;
- jakie korzyści może ona przynieść Państwa gminie;
- co w dotychczasowej polityce kulturalnej można zmienić, ulepszyć;
- jak Państwa gmina i organizowane na jej terenie wydarzenia kulturalne wpisują się w całość organizowanych wydarzeń w powiecie;
- co jest unikalnego w Państwa gminie itp.
Jesteśmy również otwarci na Państwa propozycje i sugestie.
Żeby łatwiej było Państwu odnieść się do dyskusji, które do tej pory miały miejsce w ramach projektu, odsyłamy do strony www.dlapodhala.pl, gdzie znajdą Państwo informacje o wszystkich debatach, które miały miejsce.
Z poważaniem
Danuta Sztencel
Prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza w Zakopanem
|