31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Zaproszenia >> 50-lecie Ośrodka Zdrowia w Białym Dunajcu
50-lecie Ośrodka Zdrowia w Białym Dunajcu
Autor: Krzysztof Jarosz   
22 maja 2014
W tym roku mija 50 lat od chwili powstania służby zdrowia w Białym Dunajcu. Pragniemy uczcić ten Jubileusz organizując uroczyste obchody, które zaplanowaliśmy na niedzielę 8 czerwca 2014 r. Organizatorami tego wydarzenia są: Samodzielny Gminny Ośrodek Zdrowia w Białym Dunajcu, Urząd Gminy w Białym Dunajcu, Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, Związek Podhalan O/Biały Dunajec, LKS "Biali" oraz wszystkie gminne Szkoły. W programie m.in. pokazy ratownictwa medycznego, występy zespołów regionalnych i grup teatralnych, rodzinne gry i zabawy sportowe, koncert zespołu "Jazgot". Podczas imprezy uhonorowani zostaną dawni i obecni pracownicy białodunajeckiego Ośrodka Zdrowia, którym wręczone zostaną dyplomy, nagrody i medale w podziękowaniu za ich poświęcenie i pracę, za ratowanie zdrowia i życia mieszkańców naszej Gminy. Szczegółowy program Obchodów na plakacie. Serdecznie zapraszamy !

 

 

HISTORIA OŚRODKA ZDROWIA W BIAŁYM DUNAJCU

Pierwszy Ośrodek Zdrowia w Białym Dunajcu mieścił się w wynajętym prywatnym budynku drewnianym Karoliny Stanek „Zwijacki” przy ówczesnej ulicy Manifestu Lipcowego (obecnie Jana Pawła II) tuż obok kościoła. Został otwarty 1 maja 1964 r. Pierwszymi jego pracownikami byli: lek. med. Jan Lewcun, Barbara Butryn – pielęgniarka, Zofia Stanek – rejestratorka, Karolina Stanek – sprzątaczka – właścicielka domu, w którym się mieścił Ośrodek, lek. dentysta Janina Rzadkosz-Sichelska, Maria Bobak „Ferdynka” – pomoc dentystyczna. W lipcu 1965 roku po powrocie ze służby wojskowej stanowisko kierownika Ośrodka Zdrowia w Białym Dunajcu objął lekarz medycyny Kazimierz Zając, wcześniej pracujący w Poroninie. Pracował tu aż do odejścia na emeryturę, przez 36 lat. W 1970 r. gabinety lekarskie zostały przeniesione do prywatnego drewnianego domu Zofii Kułachowej obok siedziby ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej, do czasu wybudowania nowego budynku ośrodka. W tym samym roku bowiem powstał Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdrowia, w skład którego weszli m. in. pracownicy ośrodka zdrowia – dr Kazimierz Zając, lek stomatolog Janina Rzadkosz-Sichelska i Zofia Kułachowa – sprzątaczka. Mieszkańcy Białego Dunajcu bardzo zaangażowali się w budowę ośrodka. Okazali wielką hojność podczas zbiórki pieniędzy prowadzonej po domach przez członków Komitetu, a później wielkim nakładem pracy ochotnie pomagali czym kto mógł i jak tylko mógł przez cały czas budowy. W pierwszym dniu budowy do pracy stanęło 85 dorosłych mieszkańców, 65 uczniów, podstawiono 34 furmanki i 2 traktory. Fizycznie pracowali także pracownicy ośrodka zdrowia!

Oddanie do użytku budynku nastąpiło 30 grudnia 1971, po budowie trwającej 16 miesięcy. Była to wielka uroczystość. Otwarcia ośrodka dokonał minister zdrowia prof. dr Jan Kostrzewski. Byli przedstawiciele ogólnopolskiej prasy, radia, telewizji. Relacja z tego wydarzenia była rejestrowana przez ekipę Kroniki Filmowej, prezentowanej przed seansami kinowymi. Przybyło też wielu mieszkańców Białego Dunajca.

Przez lata zmieniały się nazwy ośrodka i  jego instytucje nadrzędne. Początkowo podlegał pod Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej przy Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Targu. 1 września 1973 powstały Zespoły Opieki Zdrowotnej, najpierw (od 1 października 1973) Biały Dunajec był związany z centralą nowotarską, później (1 sierpnia 1975) zakopiańską. Od 1 stycznia 2000 roku ośrodek jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej.

            Zmieniały się również przepisy prawa budowlanego dotyczące punktów opieki zdrowotnej. W nowym tysiącleciu stało sie oczywistym, że niebawem dotychczasowy budynek ośrodka przestanie spełniać wymogi przewidziane dla tego typu obiektów. Zapadła więc decyzja o budowie nowoczesnego obiektu, a jako miejsce jego lokalizacji wybrano plac, na którym niegdyś mieściła się stara szkoła nr 1. Po sądowym uregulowaniu na rzecz gminy własności prawnej gruntu, na którym w XIX wieku mieściła się m. in. karczma i wyburzeniu zdewastowanego budynku dawnej szkoły przystąpiono w 2009 do budowy. Prace budowlane zakończono w roku 2013, a od 1 stycznia nowy, przestronny, znakomicie wyposażony ośrodek mógł otworzyć swe podwoje dla pacjentów z obszaru gminy Biały Dunajec.

 

Autor: Bartłomiej Kudasik     

 

<< powrót

 




| odwiedzin: 25544 wydrukuj Drukuj

 
Kwietnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Nasi Partnerzy