31 32 33
Start >> Sport i turystyka >> LKS Biali Biały Dunajec >> Ludowy Klub Sportowy "Biali" Biały Dunajec
Ludowy Klub Sportowy "Biali" Biały Dunajec

 

Rys historyczny powstania klubu

Do roku 1999 doszło do tego, że jedyną białą plamą na sportowej mapie Podhala był Biały Dunajec. Wtedy to wziął sprawy w swoje ręce Stanisław Trebunia Tutka, czyli popularny „Ujek”, znany działacz i trener piłkarski i narciarski, związany z LKS Poroniec. Kiedy został radnym, postanowił założyć w Białym Dunajcu klub sportowy. Co prawda powstał tam w latach 80-tych LZS (z inicjatywy Stanisława Majerczyka i Bogdana Skupnia), ale po jakimś czasie całe przedsięwzięcie umarło śmiercią naturalną.

 

Latem 1999 roku zawiązała się drużyna piłkarska. Na boisku sportowym przy ul. Kościuszki w Białym Dunajcu za piłką uganiali się starsi i młodsi, żonaci, kawalerzy, dorośli i dzieci.

W skład drużyny wchodzili :

Tadeusz Papież (ur.1955), Andrzej Skupień (1978), Wojciech Sowiński (1978), Andrzej Łapka (1978) , Adam Czernik (1981), Krzysztof Karpiel (1981), Grzegorz Kolbrecki (1981), Krzysztof Marduła (1981), Andrzej Pawlikowski (1981), Andrzej Trebunia (1981), Tomasz Jarząbek (1982), Piotr Szaflarski (1983), Łukasz Wysocki (1983), Maciej Czernik (1984) i Michał Wysocki (1986).

Drużyna rozegrała mecze z przeciwnikami z Ratułowa, wczasowiczami i strażakami. A jak nie było chętnych grali między sobą.

Zawodnicy poprosili białodunajecki Oddział Związku Podhalan o objęcie patronatu nad drużyną. Inicjatywę założenia klubu poparło jeszcze kilku miejscowych zapaleńców i 16 czerwca 2000 roku odbyło się zebranie, na którym założono LKS „Biali” Biały Dunajec i wybrano władze klubowe. Prezesem został Stanisław Trebunia Tutka, a do zarządu weszli: Stanisław Majerczyk – wiceprezes, Stefan Piotr Habas- wiceprezes, Andrzej Zapotoczny- sekretarz, Józefa Kolbrecka- skarbnik oraz Helena Topór, Andrzej Trebunia, Franciszek Łukaszczyk i  Wojciech Wojtanek.

Postanowiono zgłosić drużynę do rozgrywek w klasie C. O tym, jak wielkie zainteresowanie towarzyszyło powstaniu klubu, może świadczyć fakt, że chęć gry w barwach „Białych” wyraziło 27 miejscowych chłopaków. Wszystkich zgłoszono do rozgrywek. Są to: Janusz Burnus, Grzegorz Balicki, Paweł Bafia, Maciej Czernik, Maciej Dziadkowiec, Tadeusz Floryn, Tomasz Jarząbek, Piotr Jędrol, Krzysztof Karpiel, Andrzej Karpiel, Marek Kamiński, Wiesław Kuźma, Grzegorz Kolbrecki, Karol Kuberski, Daniel Kwiatkowski, Zbigniew Lassak, Andrzej Łapka, Marcin Hera, Stefan Habas, Mieczysław Szczechowicz, Wojciech Sowiński, Maciej Skupień, Józef Ślimak, Roman Słodyczka, Piotr Stachowiec, Stanisław Trebunia, Andrzej Trebunia, Łukasz Wysocki, Michał Wysocki, Wojciech Wojtanek, Grzegorz Zapotoczny.

27 sierpnia 2000 roku drużyna „Białych” rozegrała pierwszy historyczny mecz o mistrzostwo C klasy z Deltą PIeniążkowice.Ten mecz był ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Białego Dunajca. Wśród widzów był starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz wójt gminy Biały Dunajec, Jan Gąsienica Walczak. Początkowo piłkarze z Białego Dunajca nie osiągali najlepszych wyników. Drużynę wzmocniło dwóch doświadczonych piłkarzy: Stanisław Stasik i Krzysztof Dziuban, którzy wraz z Andrzejem Trebunią z pewnością przyczynili się do tego, że w rundzie wiosennej „Biali” wygrali już dwa mecze i grają coraz lepiej. Od samego początku inicjatywę utworzenia klubu popierał Zarząd Gminy oraz wójt Jan Gąsienica Walczak, którzy obiecali finansowe wsparcie. I słowa dotrzymują. Początkowo w finansowaniu remontu były sprawy własnościowe, bowiem teren, na którym leży boisko, nie był własnością gminy. Ostatnio jednak z inicjatywy wójta odbyły się rozmowy z Zarządem Wodnym i już niedługo gmina przejmie ten teren i w całości sfinansuje remont boiska. Teren jest zniwelowany, zasiano trawę oraz wytyczono boisko, które będzie mieć wymiary 98 x 64 metry. Planuje się także przygotowanie mniejszego boiska treningowego. Obecnie drużyna „Białych” nie gra na własnym boisku i korzysta z gościnności klubów z Poronina i Szaflar. Współpracuje z OSP oraz Związkiem Podhalan. Miejscowi strażacy dzięki życzliwości komendanta Józefa Kamińskiego bezinteresownie polewają boisko wodą w upalne dni, aby zasiana trawa szybciej rosła. Natomiast szefowa Związku Podhalan Janina Bentkowska była współorganizatorem zabawy tanecznej, z której dochód przeznaczono na potrzeby klubu. Potrzeby „Białych” znajdują także zrozumienie prywatnych osób. Dzięki takim ludziom jak: Wojciech Wojtanek, Helena Topór czy Bronisław Gil piłkarze mogą liczyć na darmowy transport na mecze, napoje chłodzące czy drobne datki pieniężne.    Wieść o powstaniu i działalności nowego klubu w Białym Dunajcu dotarła także za Ocean i spotkała się z odzewem. Oto, bowiem pochodzący z Białego Dunajca, a mieszkający obecnie w Chicago, przewodniczący Koła nr 40 Związku Podhalan, Andrzej Gędłek przysłał piłkarzom „Białych” dwa komplety oryginalnych strojów piłkarskich firmy Diadora oraz pięć piłek. Klub z Białego Dunajca spotyka się zewsząd z życzliwością i oby tak dalej.

 

Z zebrania założycielskiego Ludowego Klubu Sportowego „Biali” Biały Dunajec, które odbyło się 16 czerwca 2000r. w Białym Dunajcu.

Komitet Założycielski LKS „Biali” Biały Dunajec:

Stanisław Czernik

Józefa Kolbrecka

Stanisław Majerczyk

Helena Topór

Stanisław Trebunia

Zarząd LKS „Biali” Biały Dunajec:

Stanisław Trebunia – prezes

Stanisław Majerczyk – wice prezes

Stefan Habas – wice prezes

Józefa Kolbrecka – skarbnik

Andrzej Zapotoczny – sekretarz

Helena Topór – członek

Andrzej Trebunia – członek

Komisja Rewizyjna LKS „Biali” Biały Dunajec:

Stanisław Czernik – przewodniczący

Bolesław Gąsienica-Fronek – członek

Jacek Bobak – członek

W dniu 28 września 2002r. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze. Na walnym zebraniu udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi.

Wybrano nowe władze klubu.

Zarząd klubu w składzie:

 1. Prezes Stanisław Trebunia
 2. Wiceprezes – Janusz Wysocki
 3. Wiceprezes – Wojciech Wojtanek
 4. Skarbnik – Józefa Kolbrecka
 5. Sekretarz – Andrzej Zapotoczny
 6. Członek – Stanisław Majerczyk
 7. Członek – Janusz Wysocki

Komisja Rewizyjna w Składzie:

 1. Przewodniczący – Iwona Kiwacka – Majerczyk
 2. Członek – Janina Bentkowska
 3. Członek – Bolesław Gąsienica – Fronek

07.01.2007 roku

Na walnym zebraniu udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi. Wybrano nowe władze klubu.

 1. Prezes – Stanisław Trebunia – Tutka
 2. Wiceprezes – Wojciech Wojtanek
 3. Wiceprezes – Janusz Wysocki
 4. Skarbnik – Józefa Kolbrecka
 5. Sekretarz – Marek Sosiński
 6. Członek – Andrzej Łapka
 7. Członek – Grzegorz Balicki

Komisja Rewizyjna LKS „BIALI” Biały Dunajec:

 1. Przewodnicząca – Janina Bentkowska
 2. Członek – Krzysztof Karpiel
 3. Członek – Tomasz Jarząbek

Seniorzy.

Drużyna seniorów :

2000-2005 Klasa C

awans do klasy B uzyskała w roku 2005, gdzie do tej pory występuje.

 

Juniorzy Starsi

Zgłoszenie do rozgrywek 2002

Drużyna juniorów starszych w roku 2004 awansowała do II Ligi.

W roku 2005 awansowała do I Ligi, gdzie do tej pory występuje.

 

Juniorzy Młodsi

Drużyna juniorów młodszych powstała w 2004r., było to następstwem obowiązku powstania drużyny w tej kategorii wiekowej w związku z awansem drużyny juniorów starszych do II Ligi. Występuje w I Lidze Podhalańskiej.

 

Trampkarze starsi

2009/2010

 

Trampkarze młodsi

Zgłoszeni do rozgrywek  2007/2008, 2008/2009, 2009/2010

Sukcesy

Juniorzy starsi III miejsce 2007/2008

Trampkarze starsi III miejsce 2009/2010

Trampkarze młodsi II miejsce 2009/2010 Liga Trampkarzy Młodszych PPPN

 

Opracowanie: p. Józefa Kolbrecka
| odwiedzin: 33644 wydrukuj Drukuj

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy