31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy >> "Od Generała Andrzeja Galicy do Trebuniów-Tutków" - promocja monografii Białego Dunajca
"Od Generała Andrzeja Galicy do Trebuniów-Tutków" - promocja monografii Białego Dunajca
Autor: Bartłomiej Kudasik   
21 stycznia 2017
Za nami wyjątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu; spotkanie, które miało dwie części – zamknięcie wystawy z cyklu „Białodunajeckie Spotkania ze Sztuką” oraz kolejna promocja wydanej ostatnio historii Białego Dunajca. Wspólnym mianownikiem obydwu wydarzeń była postać Władysława Trebuni-Tutki, którego czwarta rocznica śmierci minęła niedawno. Wystawa była swego rodzaju hołdem oddanym temu wybitnemu artyście malarzowi i muzykantowi przez jego przyjaciół - twórców zakopiańskich. Swoje prace prezentowali Dorota Bąk, Antoni Grabowski, Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Małgorzata Kowalczyk, Władysław Pawlik, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, a także córka Władysława Trebuni-Tutki – Anna Trebunia-Wyrostek. Oprócz własnych dzieł pokazali również obrazy ś.p. Władysława otrzymane od niego – przede wszystkim portrety.


Władysław Trebunia-Tutka pojawia się też wielokrotnie na kartach monografii Białego Dunajca, zresztą już w samym jej podtytule – „Od gen. Galicy do Trebuniów-Tutków” jest odniesienie do słynnej muzykującej rodziny. Jego osobie poświęcony jest jeden z najładniejszych rozdziałów naszej książki – „Platoniczne regle kolorów i nut”.

Spotkanie było okazją do wspomnień, wsłuchiwania się w muzykę (zaszczyciła nas swoją obecnością rodzinna muzyka Trebuniów-Tutków złożona z dzieci i wnuków Władysława). Mieliśmy też szansę, by podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania monografii poprzez przekazania rodzinnych pamiątek, zdjęć, dokumentów, czy udzielenie relacji. Jej autor, Paweł Chojnacki, opowiedział o kulisach powstawania książki, a po dwóch godzinach rozmów i muzyki Tutków, które minęły nie wiadomo kiedy, ustawiła się do niego kolejka po autograf na egzemplarzu monografii (wciąż można ją jeszcze zakupić w naszym ośrodku, a także w zakopiańskich i nowotarskich księgarniach).

 

 

<< powrót
| odwiedzin: 20743 wydrukuj Drukuj | powiadom znajomegoEmail

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy