31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy >> Jubileusz 10-lecia działalności zespołu "Biołodunajcanie"
Jubileusz 10-lecia działalności zespołu "Biołodunajcanie"
Autor: Iwona Kiwacka Majerczyk   
17 kwietnia 2015
11 kwietnia Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” świętował jubileusz 10-lecia działalności. Tym samym wpisał się już w piękne tradycje ruchu regionalnego w Białym Dunajcu, zapoczątkowanego jeszcze przed II wojna światową, kiedy to działał pierwszy zespół góralski przy fabryce tektury. Po wojnie funkcjonowały kolejne zespoły: Państwowy Zespół Artystyczny „Biały Dunajec” prowadzony przez Zofię Solarzową, Zespół Góralski im. A.Skupnia-Florka prowadzony przez Janinę i Franciszka Sichelskich oraz Zespół im. Zośki Gracy oraz „Biołodunajcanie” działające przy nowopowstałym Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu, prowadzone przez Marię Porębską.

 

Obecnie działający Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” powstał we wrześniu 2004 r. , początkowo jako stowarzyszenie. Pierwsze próby odbywały się w domu Państwa Zofii i Tadeusza Dzierzęga pod opieką Iwony Kiwackiej-Majerczyk, Zofii Mieszczak i Jana Guta. Po pół roku salę na próby udostępnił dyrektor GOK – Bartłomiej Kudasik, ale ze względu na stale rosnące zainteresowanie i wzrost liczby członków, od czterech lat zespół ćwiczy już w auli przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 1 w Białym Dunajcu. Próby odbywają się regularnie w każdą środę, pod okiem instruktorów: Małgorzaty Dzierzęga, Ewy Kolbreckiej – wychowanek zespołu oraz Daniela Szewczyka.

Zespół występował w kraju i za granicą, m.in.: Ukraina, Serbia, Czechy, Macedonia, Bułgaria, Turcja, Włochy. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, zarówno w śpiewie jak i w tańcu, a także za przygotowane programy. Wielokrotnie uczestniczy w oprawie góralskiej mszy świętych w Poroninie i w Białym Dunajcu.

Na przestrzeni 10 lat zespół opracował i prezentował programy oparte na rodzimej tradycji i zwyczajach, m.in.: „Sierotka Hanusia”, „Wilijo”, „Radośniki”, „Wesele góralskie”, „Na Rusinowej”, a na jubileusz przygotował program „Bursa”, oparty na scenariuszu Pani Janiny Sichelskiej.

Święto zespołu rozpoczęło się mszą św. w oprawie góralskiej pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Czernika, a koncelebrował ks. proboszcz Jan Dolasiński. Po mszy zespolanie i goście przejechali paradnie powozami do remizy OSP w Białym Dunajcu, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości. Kierownictwo i instruktorzy zespołu dziękowali wielu osobom za pomoc i zaangażowanie w działalności zespołu, za pomoc przy organizacji jubileuszu, zebrali również gratulacje i życzenia od wielu delegacji innych zespołów oraz od władz i zaproszonych gości. W trakcie wystąpiły 3 grupy wiekowe od najmłodszych zaledwie kilkuletnich dzieci po grupę młodzieżową. Na finał najstarsi obecni i byli członkowie zespołu zaprezentowali humorystyczną „Bursę” – zwyczaj który zaginął na początku XX wieku. A potem była już wspólna zabawa do białego rana przy muzyce Kapeli „Hajlandery”.

 

 

<< powrót




| odwiedzin: 24415 wydrukuj Drukuj | powiadom znajomegoEmail

 
Listopada 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Nasi Partnerzy