31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy >> IX Dzień Pstrąga 2010
IX Dzień Pstrąga 2010
Autor: Bartłomiej Kudasik   
27 września 2010
Pogoda w tym roku nie zamierzała nas rozpieszczać i nie zostawiła na organizatorach „Dnia Pstrąga” suchej nitki – na szczęście widzowie i krytycy byli zdecydowanie łaskawsi. Wiadomo, że rybka lubi pływać i potrzebuje wody, ale żeby padało całą dobę? Z godziny na godzinę było chłodniej, a uroczy w porze suchej kamieniec koło osiedla Gile w Białym Dunajcu powoli zmieniał się w podstępnie wciągające bagno. W tych ekstremalnych warunkach mimo wszystko udało się przeprowadzić większość z zaplanowanych koncertów i konkursów.
Pokrzywdzeni byli tylko wędkarze, którym wysoki stan wody nie pozwolił wyłonić wśród siebie najlepszego łowcy pstrągów na Podhalu. Za to najodważniejszych szefów kuchni z restauracji, karczm, hoteli i pensjonatów nic nie mogło odstraszyć. Piekli, gotowali i smażyli, przerabiali na tatary, kabanosy i sushi najpiękniejsze podhalańskie pstrągi. Największe uznanie jury zdobyły potrawy przyrządzone przez kucharzy z zakopiańskiej „Wili Ślimak”, Pensjonatu na Wesołej” z Limanowej i restauracji „Sport Corner”z Zakopanego. Pokazy kuchni molekularnej i rzeźby w owocach przyciągały gromady owiniętych w płaszcze i chroniących się pod łamiącymi się parasolami turystów i autochtonów. Czoło żywiołom stawiły też w komplecie zespoły regionalne z Podhala – gospodarze - „Biołodunajcanie”, „Watra” z Czarnego Dunajca”, Zawaternik z Leśnicy – Gronia, kapela Piotra Polaka z Białego Dunajca. Świetnie też zabrzmiały koncerty Jacka Telusa” (prezentującego własne kompozycje do tekstów najwybitniejszych polskich poetów) oraz folkowych gwiazd – „Ainu” i Varsovii Manty”. Całość poprowadził Jan Karpiel Bułecka, wybitny podhalański muzyk – multiinstrumentalista i gawędziarz oraz świeżo koronowana Nojśwarniyjso Górolecka – Małgorzata Dzierzęga.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny, wyjątkowy, jubileuszowy X „Dzień Pstrąga”. Znakomita zabawa gwarantowana, niezależnie od pogody. Przebąkują zresztą najstarsi górale, że ostatnia niedziela lipca na Podhalu będzie w przyszłym roku na pewno piękna.


 

<< powrót
| odwiedzin: 30993 wydrukuj Drukuj | powiadom znajomegoEmail

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy