Jubileuszowa XX "Wielkanocna Kosołecka" w Białym DunajcuGminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza rodziców i dzieci z Gminy Biały Dunajec do udziału w XX Jubileuszowym Konkursie na "Wielkanocną Kosołecke" w Wielką Sobotę, 15 kwietnia, po święceniu pokarmów o godzinie 12.00 przed kościołem parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Przewidziano nagrody za najpiękniejsze i najbardziej zgodne z tradycją koszyczki, ale nie zabraknie też licznych nagród pocieszenia. Do konkursu mogą przystąpić jedynie dzieci ubrane w strój góralski. Jury oceniając przyniesione koszyczki zwracać będzie uwagę w szczególności na obecność wszystkich pokarmów tradycyjnie święconych w Wielką Sobotę na Podhalu, wygląd i wystrój koszyczka (wiklinowy koszyk przystrojony mirtą lub bukszpanem, nakryty białą serwetą) oraz prezencję uczestnika.
Więcej… Dodaj komentarz
Wieczór w Czerwonym Dworze poświęcony postaci Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka3 kwietnia 2017 roku o godz. 18.00 w Czerwonym Dworze w Zakopanem (przy ul. Kasprusie 27) odbędzie się wieczór poświęcony postaci Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Spotkanie pt. "Wojciech Kułach-Wawrzyńcok - podhalański rzeźbiarz. Wspomnienie w 120. rocznicę śmierci" poprowadzi pani Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego.
Na zdjęciu krzyż nad Czarnym Stawem pod Rysami wykonany w Kuźnicach wg projektu Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.
Inwestycje proekologiczne - spotkania informacyjnePodhalańska LGD informuje, że gminy Poronin, Szaflary, Biały Dunajec rozpoczynają przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kolejną inwestycję proekologiczną – instalację na obiektach prywatnych: ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, a co za tym idzie umożliwienia mieszkańcom znacznego obniżenia rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Poziom dofinansowania wynosi aż 60%. (minus podatek VAT).
W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych na których zostaną przekazane wszelkie dodatkowe informacje dotyczące realizowanego projektu. Spotkanie w Białym Dunajcu odbędzie we wtorek 4 kwietnia 2017 r., o godz. 14.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej przy ul. Jana Pawła II 363.
XXII Ogólnopolski Podhalański Rajd Narciarski Biały Dunajec 2017 zakończonyW dniach 2-5 marca gościliśmy w Białym Dunajcu uczestników XXII Ogólnopolskiego Podhalańskiego Rajdu Narciarskiego LZS. W tegorocznej edycji udział wzięło blisko 30 drużyn z 8 województw. Co ciekawe najliczniejsze reprezentacje przyjechały z północy Polski z woj. zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na brak śniegu konkurencje narciarskie zastąpione zostały innymi sprawnościowymi dyscyplinami. Szczegółowe wyniki w komunikacie końcowym dostępnym w dalszej części artykułu. Uroczyste zakończenie Rajdu, na którym wręczone zostały puchary i nagrody poprzedził występ grupy śpiewaczej z zespołu "Biołodunajcanie" oraz koncert kapeli Andrzeja Polaka.
Spotkanie z PrezydentemW czwartek 23 lutego 2017 roku miały miejsce w Zakopanem tradycyjne „Dudaskie Ostatki”. Tegoroczne poświęcone były pamięci Władysława Trebuni Tutki – artysty, Wielkiego Syna ziemi podhalańskiej i Zasłużonego Obywatela Gminy Biały Dunajec. Jak co roku Zakopane i Podhale miało zaszczyt gościć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę wraz z Małżonką. Po występach artystów była chwila spotkania z Parą Prezydencką. Podczas miłej rozmowy Wójt Gminy Biały Dunajec – Andrzej Jacek Nowak wręczył Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie najnowszą dwutomową historię Gminy Biały Dunajec -”Od Generała Galicy do Trebuniów Tutków” autorstwa dr Pawła Chojnackiego.
XXII Ogólnopolski Podhalański Rajd Narciarski LZSPrzed nami XXII Ogólnopolski Podhalański Rajd Narciarski LZS w Białym Dunajcu. W dniach 2-5 marca członkowie LZS-ów z całej Polski przystąpią do sportowej rywalizacji, a także wezmą udział w konkursie wiedzy o Podhalu i konkursie na najciekawszą akcję promocyjną danego obiektu goszczącego uczestników Rajdu. Dodatkowo w trakcie kilkudniowego pobytu w górach zwiedzają gminę Biały Dunajec i jej okolice oraz uczestniczą w programach artystycznych odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu. Przedstawiamy szczegółowy program imprezy. W związku z odwilżą i brakiem śniegu dyscypliny typowo narciarskie zostaną zastąpione innymi konkurencjami sprawnościowymi.
XXII Parada Gazdowska za nami !19 lutego na polanie pod osiedlem Gile w Białym Dunajcu zorganizowana została XXII edycja Parady Gazdowskiej. W ocenianej przez jury Paradzie Kumoterskiej i Gazdowskiej udział wzięło 27 zaprzegów, a w konkurencjach szybkościowych: wyścigu kumoterek, skiringu i ski-skiringu odnotowano blisko 40 startów. Prezentujemy pełne wyniki i galerię zdjęć z tego wydarzenia. Gorące podziękowania składamy muzykantom, pytacom, konferansjerom a także wszystkim współorganizatorom i sponosorom XXII Parady Gazdowskiej: Urzędowi Gminy Biały Dunajec, Ochotniczym Strażom Pożarnym Gminy Biały Dunajec, Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem, Starostwu Powiatowemu w Zakopanem, Sklepowi Jeździeckiemu "Galop" i Firmie "Hajan - Profesjonalny Catering" z Jabłonki.
XXII Parada Gazdowska w Białym Dunajcu - 19.02.2017Serdecznie zapraszamy do Białego Dunajca na XXII Paradę Gazdowską, która odbędzie się w niedzielę 19 lutego. W programie tradycyjnie parada gazdowska i kumoterska oraz zawody w skiringu, ski-skiringu oraz wyścigi kumoterek. Zapisy uczestników i rozdawanie numerów od godziny 10.30 obok mostu do Gliczarowa Dolnego. Na 11.30 zaplanowaliśmy przejazd wszystkich zaprzęgów na polanę pod osiedlem Gile, gdzie o 12.00 odbędzie się oceniana przez jury parada i dyscypliny szybkościowe. Przypominamy, że każdy powożący uczestnik biorący udział w: paradach, wyścigu kumoterek, skiringu lub ski-skiringu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Szczegóły na plakacie oraz w regulaminie.
"Od Generała Andrzeja Galicy do Trebuniów-Tutków" - promocja monografii Białego DunajcaZa nami wyjątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu; spotkanie, które miało dwie części – zamknięcie wystawy z cyklu „Białodunajeckie Spotkania ze Sztuką” oraz kolejna promocja wydanej ostatnio historii Białego Dunajca. Wspólnym mianownikiem obydwu wydarzeń była postać Władysława Trebuni-Tutki, którego czwarta rocznica śmierci minęła niedawno. Wystawa była swego rodzaju hołdem oddanym temu wybitnemu artyście malarzowi i muzykantowi przez jego przyjaciół - twórców zakopiańskich. Swoje prace prezentowali Dorota Bąk, Antoni Grabowski, Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Małgorzata Kowalczyk, Władysław Pawlik, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, a także córka Władysława Trebuni-Tutki – Anna Trebunia-Wyrostek. Oprócz własnych dzieł pokazali również obrazy ś.p. Władysława otrzymane od niego – przede wszystkim portrety.
|