31 32 33
Start
000001 0002 09

XX Parada Gazdowska - Biały Dunajec 2013

 Na niedzielę 20 stycznia 2013 r. zaplanowano XX Paradę Gazdowską w Gminie Biały Dunajec. Impreza ropocznie się o godz. 11.00 paradnym przejazdem zaprzęgów przez wieś Biały Dunajec ulicą Jana Pawła II na polanę pod osiedlem Gile, gdzie sanie i kumoterki zostaną ocenione przez jury. Oceniane są: rasa i ułożenie koni, uprząż, wykonanie sań, strój powożącego i sposób powożenia. Następnie około godz. 12.00 odbędą się zawody konne w trzech kategoriach: wyścigów kumoterek, skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) oraz ski – skiring (narciarz za koniem z jeźdźcem). Zapisy uczestników do parady i zawodów obok hurtowni "Teodorek"przy ul. Jana Pawła II 333 od godz. 10.00. Wcześniej, w dniach 14 – 18 stycznia 2013 r. można się zapisać na listę startową w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”, które jest koordynatorem tegorocznego cyklu w godz. 9.00–14.00.
 

Wystawa i posiady poświęcone twórczości Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka

Posiady w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu w dniu 14 grudnia 2012 r. zorganizowane zostały z okazji podsumowania obchodów 200-lecia urodzin Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym, jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych rzeźbiarzy ludowych Podhala.

 

Wystawa "Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy"

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu oraz Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym serdecznie zaprasza na wystawę "Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy" i posiady wspominkowe, które odbędą się w piątek 14 grudnia o godz. 18.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu przy ul. Jana Pawła II 363.

 

Zmarł Władysław Trebunia Tutka

W wieku 70 lat zmarł Władysław Trebunia Tutka, wybitny, wszechstronnie utalentowany artysta, malarz, znakomity muzykant, założyciel rodzinnego zespołu Trebunie Tutki, człowiek wielce zasłużony dla kultury góralskiej. Będzie Go nam brakowało. 
 
Cześć jego pamięci !
 
Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek  7 grudnia o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w Św. Marii Magadaleny w Poroninie. Wyprowadzenie zmarłego z domu o godz. 11.15 (ul. Miłośników Podhala 75).

 

Władysław Trebunia Tutka - urodził się w 1942 roku w Poroninie. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po III roku przeniósł się na Wydział Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, pastel, olej, gwasz. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji. Jego writing essays malowidła ścienne można znaleźć w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu oraz w wielu restauracjach i domach prywatnych na terenie całego Podhala. Monumentalne kompozycje o tematyce sakralnej znajdują się w kościołach w Poroninie, Skrzypnem, Cichem Górnym, Gliczarowie, Murzasichlu, Bańskiej Górnej, w kaplicach w Białym Dunajcu i Stasikówce; witraże wg projektów autorskich w kościołach w Skrzypnem, ojców Salwatorianów w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej.

Władysław Trebunia Tutka był też wybitnym skrzypkiem-prymistą podhalańskim, ale znakomicie grał również na dudach i innych instrumentach pasterskich – przeróżnych piszczałkach, fujarach, trombitach. Swoje wielkie muzyczne tradycje podtrzymywał w rodzinnym zespole Trebunie Tutki.

Przez wiele lat związany był z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białym Dunajcu jako muzyk i instruktor zespołów regionalnych oraz nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży uczęszczających na prowadzone przez niego zajęcia muzyczne.

Odznaczony i uhonorowany: złotą odznaką za zasługi dla Zakopanego w zakresie działalności artystycznej (r. 1987), nagrodą im. Stanisława Witkiewicza (r. 1997), nagrodą im.O.Kolberga (r. 2008), medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (r. 2008).

W roku 2012 Władysław Trebunia Tutka otrzymał tytuł i medal zasłużonego dla Gminy Biały Dunajec w dowód uznania i wdzięczności za wieloletnią pracę na niwie kultury i sztuki oraz wybitne zasługi dla rozwoju Gminy Biały Dunajec.

 

<< powrót

 

"Miyłości ty moja" - promocja tomiku poezji Zofii Mieszczak

Spotkanie promujące debiutancki tomik poezji „Miyłości ty moja” Zofii Mieszczak zgromadziło w Gminnym Ośrodku Kultury wielu mieszkańców, gości, przyjaciół i rodzinę autorki oraz liczne grono sympatyków poezji i gwary podhalańskiej. Wśród przybyłych byli m.in.: Wójt Gminy Andrzej Jacek Nowak, Starosta Tatrzański Andrzej Skupień, ksiądz Proboszcz Franciszek Juchas, dr Anna Mlekodaj, założycielka Wydawnictwa Zachylina, którego nakładem ukazał się tomik oraz dr Stanisława Trebunia Staszel, która w sposób niezwykle ciepły i serdeczny przybliżyła nam sylwetkę autorki. Spotkanie uświetnił występ dziecięco-młodzieżowego zespołu „Biołodunajcanie”, z którym p. Zofia związana była przez kilka ostatnich lat. 

 
Listopada 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Nasi Partnerzy