Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym

21 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym świętowali Dzień Patrona w willi "Oksza", biorąc udział w warsztatach plastycznych. Pod okiem pani Kingi Zuber malowali na szkle. Tematyką prac była twórczość patrona szkoły Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Zwiedzali również wystawę aktualnie prezentowaną w "Okszy". Następnie uczestniczyli w podsumowaniu konkursu plastycznego z cyklu „Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala”  pt. ”Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha–Wawrzyńcoka”, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka", Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Szkołę Podstawową w Gliczarowie Dolnym, Gminę Biały Dunajec i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.

Po zakończeniu uroczystości w galerii udali się na mszę do Starego Kościółka na Pęksowym Brzyzku, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kułachowi-Wawrzyńcokowi.

Historia projektu "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''

W 2017 roku przypada 205 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci wybitnego XIX - wiecznego rzeźbiarza ludowego - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć działania jakie zostały podjęte przez szkołę w celu przypomnienia tej ciekawej i nietuzinkowej postaci przed, jak i po nadaniu szkole jej imienia. Jesienią 2003 roku zapadła decyzja, aby nadać szkole imię tego, niezwykłego człowieka, mieszkańca Gliczarowa. Zainspirowało nas to do pracy nad projektem pod nazwą ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Małopolskim Instytutem  Kultury w Krakowie, władzami samorządowymi, kościelnymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszej gminy, a przede wszystkim ze społecznością Gliczarowa Dolnego. Projekt ten został zgłoszony na konkurs organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Uzyskał on pełną akceptację i najwyższą dotację w kwocie 10.000 zł. Jego realizacja miała przebiegać w okresie od stycznia 2004 - do grudnia 2004 roku. Projekt ten został zaakceptowany po udokumentowaniu posiadanych już licznych informacji na temat przyszłego patrona szkoły - zbieranych przez nauczycielkę, Barbarę Gałdyś, od 1986 roku.

X Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha – Maska 2017

27 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbyła się X Jubileuszowa edycja Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha. Przegląd rokrocznie organizowany jest przez Bibliotekę i Dyrekcję ZSPiG nr 2 w dniu, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Jury, w którym zasiadali: Pani Joanna Banasik – aktorka Teatru Witkacego, Pani Bogumiła Kułach – W-ce Przewodnicząca Rady Gminy Biały Dunajec, Pani Agata Bentkowska – Prezes ZP O/Biały Dunajec oraz Pan Bartłomiej Kudasik – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu oceniło występy 6 grup teatralnych. Nagroda główna MASKA 2017 przypadła grupie „Krokusy” z ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu. Laureaci otrzymali bilety na spektakl w Teatrze Witkacy i zaproszenie na warsztaty teatralne. Jury wyróżniło także kilkanastu uczniów za ciekawe kreacje aktorskie.

"ZABAWA W TEATR" - Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha - MASKA 2017

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na X PRZEGLĄD SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH IM. BRONISŁAWA CUDZICHA - MASKA 2017, który odbędzie się w poniedziałek 27 marca (w Międzynarodowym Dniu Teatru) od godz. 9.00 w Auli ZSPiG nr 2 przy ul. Miłośników Podhala 23. Temat tegorocznego przeglądu: ZABAWA W TEATR, inscenizacje utworów Jana Brzechwy. W programie: występy grup teatralnych, "Ja i moje miejsce na scenie" - słowo aktora Teatru Witkacego, prezentacja "Z historii Przeglądu ...", podsumowanie i wręczenie nagród laureatom.

Maj 2017
151617181921