Laureaci konkursu "Kapliczki" na szlaku architektury Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka

Wycieczka rozpoczęła się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. broń wykonaną przez Wojciecha Kułacha-Warzyńcoka. Kolejnym miejscem był Kościół na Pęksowym Brzyzku, gdzie mieszczą się trzy ołtarze wyrzeźbione przez artystę. W chałupie u Rojów, młodzi plastycy mogli zobaczyć sprzęty domowego użytku. Dalej wycieczka udała się do Gliczarowa Dolnego rodzinnej miejscowości rzeźbiarza, gdzie w ostatnich dwóch latach Urząd Gminy w Białym Dunajcu pozyskał środki na odnowę dwóch kapliczek: św. Jana Nepomucena na Kułachowej Roli oraz kapliczki Męki Pańskiej przy Jarząbkach. W gliczarowskiej szkole im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, przy herbatce uczestnicy posłuchali historii nadania imienia i wytyczenia szlaku Wawrzyńcoka zapisanej w kronice, zobaczyli izbę pamięci, gdzie obecnie odbywają się zajęcia dla dzieci z rzeźby i malarstwa. Dalej odbył się przejazd przez Szaflary (kapliczka Matki Boskiej), Białkę Tarzańską, gdzie w kościele  w feretronie mieści się rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz Jurgowa gdzie w bocznym ołtarzu znajduje się św. Józef z dzieciątkiem wyrzeźbiony przez Wawrzyńcoka. Na Janiołowym Wierchu odwiedzili kaplicę z figurką Matki Boskiej również autorstwa Wawrzyńcoka. Ostanim zabytkiem w planie wycieczki była kapliczka św. Jana Nepomucena w Gliczarowie Górnym, u państwa Orawców.

Uczniowie SP nr 2 w Białym Dunajcu na Obchodach Święta 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

W dniach 13-14 października 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu wraz z Panem dyrektorem Bogusławem Blicharskim i nauczycielami, udali się na zaproszenie dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Pana ppłk Marcina Duszy, do Przemyśla, aby wziąć udział w uroczystych obchodach święta batalionu. Z tej okazji żołnierze zorganizowali Dzień Otwartych Koszar, które zostały opanowane przez dzieci, młodzież i dorosłych chcących zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe. Dzięki gościnnemu przyjęciu mogliśmy zapoznać się ze specyfiką pełnienia służby wojskowej, zobaczyć z bliska czołgi, rosomaki, wojskową sanitarkę, moździerze, a także spróbować swoich sił na strzelnicy. Nasze podniebienia zachwyciła pyszna wojskowa grochówka. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci i młodzieży była też możliwość noclegu w koszarach.

XII Międzyszkolny Konkurs o życiu, działalności i twórczości Generała Andrzeja Galicy

31 maja w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Białym Dunajcu odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu poświęconego postaci Andrzeja Galicy - pochodzącego z Białego Dunajca góralskiego generała, wielkiego patrioty, legionisty, uczestnika walk o niepodległość, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich, regionalisty, pisarza. Tematyka konkursu prócz informacji dotyczących Generała obejmowała również wiadomości z historii Polski (w szczególności z lat 1914-1918). Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Dawid Gondek i Józef Balicki - uczniowie ZSPiG nr 2. Zamieszczamy protokół z wynikami i krótką fotorelację.

Warsztaty teatralne w Witkacym

W roku 2017 główną nagrodą Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych "Maska", który organizuje co roku Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu (w Międzynarodowego Dniu Teatru) było spotkanie laureatów w Teatrze Witkacego. Uczestnicy zwiedzili teatr, posłuchali o jego historii, jak również mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych. Spotkanie to poprowadziła aktorka Teatru Joanna Banasik, która już po raz drugi była przewodniczącą jury Maska 2017. Uczestnicy po wyjatkowo ciekawych zajęciach opuszczali teatr pełni zachwytu. Dziękujemy za wspaniały czas spędzony w Teatrze Witkacego. Autorem reportażu jest Dawid Gondek, uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym

21 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym świętowali Dzień Patrona w willi "Oksza", biorąc udział w warsztatach plastycznych. Pod okiem pani Kingi Zuber malowali na szkle. Tematyką prac była twórczość patrona szkoły Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Zwiedzali również wystawę aktualnie prezentowaną w "Okszy". Następnie uczestniczyli w podsumowaniu konkursu plastycznego z cyklu „Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala”  pt. ”Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha–Wawrzyńcoka”, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka", Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Szkołę Podstawową w Gliczarowie Dolnym, Gminę Biały Dunajec i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.

Po zakończeniu uroczystości w galerii udali się na mszę do Starego Kościółka na Pęksowym Brzyzku, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kułachowi-Wawrzyńcokowi.

Grudzień 2017