Historia projektu "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''

W 2017 roku przypada 205 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci wybitnego XIX - wiecznego rzeźbiarza ludowego - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć działania jakie zostały podjęte przez szkołę w celu przypomnienia tej ciekawej i nietuzinkowej postaci przed, jak i po nadaniu szkole jej imienia. Jesienią 2003 roku zapadła decyzja, aby nadać szkole imię tego, niezwykłego człowieka, mieszkańca Gliczarowa. Zainspirowało nas to do pracy nad projektem pod nazwą ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Małopolskim Instytutem  Kultury w Krakowie, władzami samorządowymi, kościelnymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszej gminy, a przede wszystkim ze społecznością Gliczarowa Dolnego. Projekt ten został zgłoszony na konkurs organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Uzyskał on pełną akceptację i najwyższą dotację w kwocie 10.000 zł. Jego realizacja miała przebiegać w okresie od stycznia 2004 - do grudnia 2004 roku. Projekt ten został zaakceptowany po udokumentowaniu posiadanych już licznych informacji na temat przyszłego patrona szkoły - zbieranych przez nauczycielkę, Barbarę Gałdyś, od 1986 roku.

X Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha – Maska 2017

27 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbyła się X Jubileuszowa edycja Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha. Przegląd rokrocznie organizowany jest przez Bibliotekę i Dyrekcję ZSPiG nr 2 w dniu, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Jury, w którym zasiadali: Pani Joanna Banasik – aktorka Teatru Witkacego, Pani Bogumiła Kułach – W-ce Przewodnicząca Rady Gminy Biały Dunajec, Pani Agata Bentkowska – Prezes ZP O/Biały Dunajec oraz Pan Bartłomiej Kudasik – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu oceniło występy 6 grup teatralnych. Nagroda główna MASKA 2017 przypadła grupie „Krokusy” z ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu. Laureaci otrzymali bilety na spektakl w Teatrze Witkacy i zaproszenie na warsztaty teatralne. Jury wyróżniło także kilkanastu uczniów za ciekawe kreacje aktorskie.

"ZABAWA W TEATR" - Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha - MASKA 2017

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na X PRZEGLĄD SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH IM. BRONISŁAWA CUDZICHA - MASKA 2017, który odbędzie się w poniedziałek 27 marca (w Międzynarodowym Dniu Teatru) od godz. 9.00 w Auli ZSPiG nr 2 przy ul. Miłośników Podhala 23. Temat tegorocznego przeglądu: ZABAWA W TEATR, inscenizacje utworów Jana Brzechwy. W programie: występy grup teatralnych, "Ja i moje miejsce na scenie" - słowo aktora Teatru Witkacego, prezentacja "Z historii Przeglądu ...", podsumowanie i wręczenie nagród laureatom.

Wyniki XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka

Za nami czterdziesta pierwsza edycja Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka. W etapie wojewódzkim zaprezentowało się blisko 140 uczestników z 13 miejscowości, których oceniali wybitni znawcy podhalańskiego folkloru i gwary, znakomici naukowcy, twórcy i regionaliści: prof. dr hab. Józef Kąś, dr Stanisława Trebunia Staszel, dr hab. Anna Mlekodaj, Katarzyna Chowaniec Trebunia, Beata Zalot, Aniela Bafia, Marianna Łukaszczyk, Zofia Roj Mrozicka, Stanisława Wiercioch, Maria Stoch, Zofia Mieszczak, Anna Pabin, Benedykt Kafel, Bronisław Chowaniec Lejczyk, Andrzej Czernik. Jury z zadowoleniem stwierdza wysoki oraz wyrównany poziom prezentowanych recytacji. W dalszej części artykułu przedstawiamy wyniki i obszerną fotorelację. Przegląd rokrocznie organizuje ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu.

Wrzesień 2018