XVI Konkurs Plastyczny "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka pod hasłem "Kapliczki i krzyże Skalnej Ziemi"

Szkoła Podstawowa im. W. Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają do udziału w XVI Konkursie Plastycznym "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" - edycja 2019 pod hasłem "Kapliczki i krzyże Skalnej Ziemi".

Prace wykonane w następujących technikach: ceramika, rzeźba, rysunek, malarstwo na papierze i szkle prosimy nadsyłać do 29 marca 2019 r. na adres GOK w Białym Dunajcu. Do każdej pracy powinna być dostarczona zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Szczegóły w regulaminie. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!

Uroczyste rozdanie nagród i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 26 kwietnia (piątek) 2019 roku o godz. 16:00 w Bukowiańskim Centrum Kultury „Domu Ludowym” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Finał XLIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia- Florka

Już w najbliższy czwartek 10 stycznia wielkie święto podhalańskiej poezji i gawędziarstwa - FINAŁ XLIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. W etapie wojewódzkim wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i młodzież szkół ponadgimnazjalnych ze Skalnego Podhala, Orawy, Spisza, Beskidów, Gorców oraz Pienin, zwycięzcy wcześniej przeprowadzonych eliminacji szkolnych i gminnych. Zmierzą się oni w kilku kategoriach wiekowych, a oceniać ich będzie wieloosobowe jury, w którym zasiądą wybitni naukowcy, poeci, regionaliści i znawcy podhalańskiego folkloru i gwary.

Początek przesłuchań od godz. 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Miłośników Podhala 23 w Białym Dunajcu. Przegląd rokrocznie organizowany jest przez dyrekcję, grono pedagogiczne, radę rodziców i młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu.

Na szlaku Wawrzyńcoka

Główną nagrodą w XV jubileuszowym konkursie plastycznym p.n. „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu była wycieczka górska w Tatry. Laureaci nagród specjalnych pod egidą szefa Centrum Edukacji TPN, a zarazem przewodnika tatrzańskiego Jana Krzeptowskiego-Sabały udali się na wędrówkę nad Czarny Staw pod Rysami. Widnieje tam krzyż ustawiony w 1836 roku wykonany ze stali przez Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka budzący podziw i pokorę wobec majestatu gór. Uczestnicy podczas wędrówki mogli dowiedzieć się wielu informacji historycznych, przyrodniczych i ekologicznych dotyczących Tatr. Fundatorami nagrody głównej byli Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów.

Rozdanie nagród XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka"

23 marca w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Dolnym odbyło się uroczyste podsumowanie XV Jubileuszowego Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka". Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu" i poświecona była twórczości Wojciecha i Piotra Kułachów-Warzyńcoków. Spośród 330 nadesłanych prac komisja konkursowa przyznała 60 równorzędnych nagród w kat. malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, ceramika i rzeźba w drewnie. Wszystkim laueratom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.  Dodatkowo komisja wyróżniła kilkanaście osób, którym specjalne nagrody zostaną wręczone w kwietniu podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Podhalańskim im Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Wyniki XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci-Wawrzyńcoka"

Poznalilśmy laureatów jubileuszowego XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka", edycja 2018 - "PIĘKNO ZAKLĘTE W DREWNIE I KAMIENIU" organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym, Gminny Ośrodek Kultury im. Generała Brygady Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Jury w składzie: Jadwiga Król-Wilczek (przewodnicząca), Janusz Tycner, Joanna Borowicz, Bogumiła Kułach, Regina Mrowca-Kenar (opiekun komisji)   po obejrzeniu 330 prac przyznało 15 nagród specjalnych i 60 nagród równorzędnych. Jury podkreśla bardzo wysoki poziom konkursu. Rozdanie nagród odbędzie się w dniu 23 marca  o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Natomiast nagrody i wyróżnienia specjalne zostaną wręczone w kwietniu podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.

Lipiec 2019