Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym w Gminnej Bibliotece Publicznej i Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu

5 listopada 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym wraz ze swoimi nauczycielkami, paniami: Haliną Parą, Barbarą Gałdyś i Agatą Rusnak odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece". Panie bibliotekarki zapoznały dzieci z księgozbiorem, a szczególnie z literaturą dziecięcą. Wspólnie czytano utwory dla dzieci, a później w ramach pracy w grupach najmłodsi uczniowie kolorowali malowanki związane z przeczytanymi baśniami, a starsi uczestniczyli w grze pt. "Mapa podróżnika po krainie baśni". Dzieci dowiedziały się co to są audiobooki i jak należy korzystać z komputerów i tabletów. Dzięki uprzejmości dyrektora GOK, pana Bartłomieja Kudasika, mogły obejrzeć wystawę  artystów-profesorów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem poświęconą św. Janowi Pawłowi, przymierzyć góralskie kapelusze i pochwalić się swoją wiedzą o regionie. Wielką atrakcją okazała się wizyta w pracowni ceramicznej. Pani instruktor Bożena Świderska-Środa zapoznała dzieci z techniką lepienia z gliny i procesem wypalania ozdób i rzeźb glinianych.

Projekt "Kolorowe miasto, kolorowe życie"

W dniu  01.10.2015 roku w naszej Gminie Biały Dunajec zorganizowane były warsztaty pt. „Kolorowe miasto, kolorowe życie”. Na terenie Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym i ZSPiG im. Andrzeja Skupnia-Florka w Gliczarowie Górnym, na boisku szkolnym i placu zabaw, uczniowie klas 0-I-II-III ochoczo zabrali się do pracy z kolorową kredą. Duża powierzchnia, którą mogli zagospodarować swoimi pomysłami, jak również wachlarz kolorów do wykorzystania sprawił, iż dzieci w pełni poświęciły się pracy twórczej. Dowodem dobrej zabawy są kolorowe boiska szkolne i place zabaw, jak również wspaniała zabawa na świeżym powietrzu.

Śladami Witkiewiczów

18 września b.r. gimnazjaliści z Gliczarowa Górnego wraz z opiekunami Teresą Skupień i Barbarą Skupień odbyli wędrówkę "Śladami Witkiewiczów". Pierwszym przystankiem był kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, kolejnymi - Kościół Świętej Rodziny, Dworzec Tatrzański, Muzeum Tarzańskie, Morskie Oko, Willa Ślimak oraz Willa Oksza. Głównymi przewodnikami, którzy przybliżyli postaci Witkiewiczów był  p. Maciej Krupa wspaniale opowiadający o życiu i twórczości Witkiewiczów oraz p. Teresa Szeptyńska, która oprowadziła uczestników po Willi Oksza i z wielką pasją przedstawiła twórczość Witkacego. Niezawodnymi przewodnikami okazali się też aktorzy Teatru Witkacego, którzy zaprosili młodzież na spektakl "Człapówki". Serdeczne podziękowania dla Muzeum Tarzańskiego, wspaniałych przewodników Teresy Szeptyńskiej i Macieja Krupy, Teatru Witkacego, jak również dla Gminego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.

X Konkurs o Generale Andrzeju Galicy

26 maja w Szkole Podstawowej nr 2 Białym Dunajcu odbył się X Międzyszkolny Konkurs o życiu, działalności i twórczości Generała Andrzeja Galicy. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół w Białym Dunajcu, Sierockiego, Suchego, Szaflar i Ponic. Tematyka konkursu obejmowała informacje dotyczące Generała Andrzeja Galicy oraz wiadomości z historii Polski i historii powszechnej z lat 1914-1918. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Bronisław Chowaniec Lejczyk, Janina Mrozowska Cudzich, Halina Hanula, Maria Michura, Andrzej Czernik, Magdalena Oleś. Zwyciężczynią konkursu została Grażyna Stołowska z SP nr 2 w Białym Dunajcu. Kolejne miejsca zajęli: Damian Naglak z ZSPiG w Sierockiem i Natalia Pochroń z ZSPiG w Ponicach.

Maski rozdane ! Poznaliśmy laureatów Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha

27 marca 2015 w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbyła się ósma edycja Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha. Przegląd rokrocznie organizowany jest przez Bibliotekę i Dyrekcję ZSPiG nr 2 w dniu, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Główna nagroda MASKA 2015 została przyznana dwóm grupom teatralnym: BEZIMIENNYM (gimnazjaliści z ZSPiG nr 2 w Białym Dunajcu) oraz PCHEŁKOM (SP nr 2 w Białym Dunajcu). Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Dzieciom z grupy teatralnej PCHEŁKI zostały wręczone bilety do Teatru Witkacy na spektakl "Czerwony Kapturek", który gościnnie wystawiony będzie przez Teatr Groteska z Krakowa. Bilety ufundowane zostały przez Wójta i Radę Gminy Biały Dunajec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Zamieszczamy fotorelację i wyniki.

Wrzesień 2018