31 32 33
Start >> Strona główna
000001 00001 0002 09

Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białym Dunajcu

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w tym roku w Białym Dunajcu. Ich integralną częścią jest już od dziesięciu lat konkurs historyczny "Podhalańskie i Spiskie Drogi do Niepodleglości". Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją konkursu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Oprócz wyłonionych wcześniej w eliminacjach reprezentantów wszystkich gmin powiatu tatrzańskiego brała w nim udział także młodzież z naszych partnerskich powiatów i gmin - z Poznania, Kórnika, Świdnicy, Łowicza, Sopotu, Sianowa i Kartuz. Wójt gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak i starosta tatrzański Piotr Bąk powitali miłych gości we czwartek 9 listopada podczas uroczystej kolacji w białodunajeckiej Karczmie Regionalnej "U Furtoka", tam też dr Stanisława Trebunia-Staszel z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła wykład o żródłach kultury podhalańskiej ilustrowany najstarszymi przedstawieniami górali oraz muzyką, pieśnią i tańcem w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu "Biołodunajcanie" oraz kapeli Piotra Polaka.
 

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Gminie Biały Dunajec

Starosta Tatrzański oraz Wójt Gminy Biały Dunajec serdecznie zapraszają na POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI w Gminie Biały Dunajec, w dniach 10 i 11 listopada 2017 roku.  Zachęcamy do zapoznania się z programem obchodów. Zapraszamy do licznego uczestnictwa w tych wydarzeniach przygotowanych z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Szlak Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka - dziedzictwo kulturowe Podhala

Gmina Biały Dunajec w ostatnich latach wzięła udział konkursie KAPLICZKI MAŁOPOLSKI – skierowanym dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach położonych na obszarze województwa małopolskiego.
 
W ramach tego konkursu, udało się odnowić najbardziej zniszczone  kapliczki Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, wybitnego XIX-wiecznego rzeźbiarza podhalańskiego znajdujące się na terenie Gminy Biały Dunajec.
 
Szlak rzeźb autorstwa Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka wiedzie po całym Podhalu. Gmina Biały Dunajec, może poszczycić się jego licznymi zabytkami. Wojciech Kułach-Wawrzyńcok urodził się, mieszkał, pracował i tworzył w Gliczarowie Dolnym na "Kułachowej Roli".
 

XVIII Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu - przyjmujemy zgłoszenia!

Serdecznie zapraszamy do Białego Dunajca na XVIII Konkurs Młodyk Toniecników, który odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada 2017 roku w auli przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1 (ul. Jana Pawła II 184). Do udziału w przeglądzie zapraszamy dzieci i młodzież tańczącą w podhalańskich zespołach regionalnych, jak również tych, którzy tańca uczą się w swoich domach, od rodziców i dziadków. Jak co roku jury oceniać będzie popisy solowe, a także grupy zbójnickie. Przesłuchania od godziny 10.00 (zarówno w sobotę, jak i w niedzielę). Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych nagrody. Zgłoszenia przyjmujemy: telefonicznie (18 20 01 690, wew. 21), faksem (18 20 73 330), mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  i osobiście w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu do 16 listopada bieżącego roku.
 

Uczniowie SP nr 2 w Białym Dunajcu na Obchodach Święta 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

W dniach 13-14 października 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu wraz z Panem dyrektorem Bogusławem Blicharskim i nauczycielami, udali się na zaproszenie dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Pana ppłk Marcina Duszy, do Przemyśla, aby wziąć udział w uroczystych obchodach święta batalionu. Z tej okazji żołnierze zorganizowali Dzień Otwartych Koszar, które zostały opanowane przez dzieci, młodzież i dorosłych chcących zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe. Dzięki gościnnemu przyjęciu mogliśmy zapoznać się ze specyfiką pełnienia służby wojskowej, zobaczyć z bliska czołgi, rosomaki, wojskową sanitarkę, moździerze, a także spróbować swoich sił na strzelnicy. Nasze podniebienia zachwyciła pyszna wojskowa grochówka. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci i młodzieży była też możliwość noclegu w koszarach.
 
Maja 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nasi Partnerzy