31 32 33
Start >> Strona główna
000001 0002 09

Zmarł białodunajecki muzykant Józef Gandera Dusa

Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 61 lat białodunajecki muzykant Józef Gandera Dusa. Był w pewnym sensie kontynuatorem tradycji słynnej muzyki Cudzichów Dusów, przygrywającej między innymi w zespole „Biały Dunajec” Zofii Solarzowej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w kapeli Dusów grał bowiem często jego ojciec, Bronisław. Józef Gandera grał od dziecka, na skrzypcach i akordeonie, występował z białodunajeckim zespołami regionalnymi. Jako młody chłopak często był prymistą w muzyce, w której wraz z nim przygrywali wybitni muzykanci wcześniejszego pokolenia: Franciszek Czernik Kubanek, Franciszek Świder Zbójnik czy Stanisław Stołowski.

Jego zainteresowania muzyczne nie ograniczały się do muzyki góralskiej, przepadał również za folklorem amerykańskim, country. Niezwykle barwna, wyjątkowa postać... Jego charakterystycznej sylwetki w długim płaszczu z fantazyjnymi szalami będzie bardzo brakować w białodunajeckim pejzażu.

 

Powstaje film o "Paradach Gazdowskich" na Podhalu

Niemal co roku o tej porze równie pod białodunajeckim osiedlem Gile tętniły muzyką, śpiewem, końskimi uprzężami z turlikami. W tym roku mogliśmy jedynie dawne "Parady Gazdowskie" powspominać w zacnym gronie: z braćmi Władysławem i Stanisławem Polakami, Stanisławem Skupniem, Stanisławem Matygą i Michałem Rusnakiem. Przygrywała Rodzinna Muzyka Poloków, a 3-letni Adaś i 6-letni Bartuś Rusnakowie paradowali w małych kumoterkach.

Wszystko to na potrzeby filmu, które o "Paradach" na Podhalu przygotowuje Zarząd Główny Związku Podhalan z prezesem Julianem Kowalczykiem.

 

"Biołodunajcanie" najlepsi w tańcu zbójnickim na 49. Karnawale Góralskim

Ogromne brawa dla Zespołu Biołodunajcanie za zdobycie I miejsca w konkursie tańca zbójnickiego w ramach 49. Góralskiego Karnawału on-line.

Ponadto w tańcu solowym wyróżniono Michała Gruszkę i Patrycję Pańszczyk, a nagrodę dla Nolepsyj Tonecnicy otrzymała Natalia Karciarz.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Nie było jak downo?

Ukazał się najnowszy, zimowy numer wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy kwartalnika "Tatry", a w nim informacja o płycie białodunajeckiej rodzinnej Muzyki Poloków "Nie było jak downo" i współfinansowanym przez nasz ośrodek wydawnictwie "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej".

Artykuł w wersji pdf

 

Odsłonięcie tablic z nazwiskami 194 poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich

Udostępniamy Państwu film o odbywających się w latach 2018 - 2020 w Nowym Sączu uroczystościach upamiętniających żołnierzy Pułków Podhalańskich i ich twórcę, generała brygady Andrzeja Galicę, z udziałem delegacji z jego rodzinnego Białego Dunajca.

 
Listopada 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Nasi Partnerzy