Szkółka gry na skrzypach w GOK - rozpoczęcie zajęć
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy w naszym Ośrodku Kultury szkółkę gry na skrzypcach (muzyka góralska) prowadzoną przez p. Andrzeja Polaka. Zainteresowanych prosimy o przybycie na pierwsze spotkanie organizacyjne w dniu 28 września o godz. 17:00 podczas, którego nastąpi podział na grupy - początkującą i zaawansowaną oraz ustalony zostanie harmonogram zajęć na cały rok szkolny 2015/2016. Do zapisów i uczestnictwa zapraszamy dzieci i młodzież z naszej Gminy. Zajęcia są bezpłatne !
Więcej… Dodaj komentarz
Wernisaż wystawy prac autorskich Anny Rusnak
Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac Anny Rusnak, 29 września 2015 roku o godz. 18:00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363.
Na wystawie eksponowane będą malowane ubrania góralskie, rysunki, obrazy oraz inne prace autorskie.
Anna Rusnak pochodzi z Białego Dunajca. Jest absolwentką LSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem - specjalizacja meblarstwo artystyczne. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku Pedagogika Społeczno - Opiekuńcza. Interesuje się kulturą ludową Podhala oraz strojem regionalnym. Zajmuje się malowaniem ubrań góralskich w tym głównie gorsetów. Zaprojektowane wzory są oryginalne, inspirowane roślinnością Tatr oraz ornamentem góralskim.
Śladami Witkiewiczów
18 września b.r. gimnazjaliści z Gliczarowa Górnego wraz z opiekunami Teresą Skupień i Barbarą Skupień odbyli wędrówkę "Śladami Witkiewiczów". Pierwszym przystankiem był kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, kolejnymi - Kościół Świętej Rodziny, Dworzec Tatrzański, Muzeum Tarzańskie, Morskie Oko, Willa Ślimak oraz Willa Oksza. Głównymi przewodnikami, którzy przybliżyli postaci Witkiewiczów był p. Maciej Krupa wspaniale opowiadający o życiu i twórczości Witkiewiczów oraz p. Teresa Szeptyńska, która oprowadziła uczestników po Willi Oksza i z wielką pasją przedstawiła twórczość Witkacego. Niezawodnymi przewodnikami okazali się też aktorzy Teatru Witkacego, którzy zaprosili młodzież na spektakl "Człapówki". Serdeczne podziękowania dla Muzeum Tarzańskiego, wspaniałych przewodników Teresy Szeptyńskiej i Macieja Krupy, Teatru Witkacego, jak również dla Gminego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.
Śladami Zofii Rydet - warsztaty fotograficzne i wernisaż wystawy
W dniach od 2-5 września w ramach projektu "Coś co zostanie" w Białym Dunajcu obywały się fotograficzne warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet. W warsztatach prowadzonych przez Polę Rożek i Pawła Ogrodzkiego udział wzięło 15 osób, w większości młodzież i dzieci. W trakcie 4 dni udało się udokumentować i wykonać portretowe zdjęcia ponad 50-ciu osobom. Śladami Zofii Rydet młodzi fotografowie udali się z wizytą do kilkudziesięciu domów i zakładów pracy, po to by stworzyć "współczesny zapis" Białego Dunajca inspirowany jej zdjęciami i nawiązujący do jej charakterystycznego stylu. Kulminacyjnym punktem warsztatów była wystawa, podczas której zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy. Na wernisażu zgromadzili się licznie mieszkańcy, znajomi i rodzice uczestników warsztatów - autorów wystawy, ale także osoby fotografowane. Internetowa galeria dostępna na stronie http://fundacjarydet.pl/cos-co-zostanie/. Składamy serdeczne podziękowania dla całej grupy warsztatowiczów i prowadzących Poli i Pawła. Podziękowania kierujemy również dla p. Zofii Augustyńskiej z Fundacji im. Zofii Rydet za możliwość organizacji tego projektu właśnie w Białym Dunajcu.
Spotkania z mieszkańcami Białego Dunajca w ramach projektu "Coś co zostanie"
W dniach od 29 sierpnia do 6 września nasz ośrodek wspólnie z Fundacją im. Zofii Rydet realizował projekt "Coś co zostanie". Projekt ten skupiał się wokół słynnego cyklu "Zapis socjologiczny", do którego zdjęcia wykonywała w latach 80-tych i 90-tych XX w. fotograficzka Zofia Rydet, w ponad stu wsiach i miasteczkach m.in. w Białym Dunajcu. Po ponad 30 latach odwiedzaliśmy miejsca i osoby uwiecznione na tych zdjęciach. Dwójka animatorów: Pola Rożek i Paweł Ogrodzki z wizytą udała się do kilkudziesięciu domów i rodzin. Efektem tych spotkań były niezliczone rozmowy, opowieści i żywe dyskusje budzące wiele emocji i wspomnień. Dodatkowo w dniu 1 września zorganizowaliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury pokaz fotografii podczas, którego z liczną grupą mieszkańców przeglądaliśmy i komentowaliśmy setki zdjęć wykonanych przez Zofię Rydet w Białym Dunajcu. Na zakończenie spotkania każda osoba otrzymała fotografie swojej rodziny, krewnych, sąsiadów z bogatych zbiorów "Zapisu socjologicznego". Cieszymy się, że tak wielu białodunajczan wzięło udział w tym projekcie i zapraszamy do odwiedzania strony http://www.zofiarydet.com/pl/library.