31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy

Sztuka "JANOSIK - PIEŚŃ DRAMATYCZNA W 4 AKTACH"

 

Wyniki XIX "Konkursu Młodyk Toniecników" - Biały Dunajec 2018

Za nami XIX edycja Konkursu Młodyk Toniecników. Przez dwa dni w Białym Dunajcu mogliśmy oglądać występy ponad 130 uczestników z 18 miejscowości w popisie solowym oraz w tańcu zbójnickim. Przedstawiamy protokół końcowy z posiedzenia komisji. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Nagrody do odbioru w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu od 20 listopada do końca miesiąca. Podziękowania składamy muzykantom, prowadzącym konferansjerkę oraz naszym sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały. Niebawem obszerna fotorelacja.
 

XIX Konkurs Młodyk Toniecników - pierwszy dzień przesłuchań

 
Za nami pierwszy dzień przesłuchań w ramach XIX Konkursu Młodyk Toniecników. Przedstawiamy obszerną fotorelację z sobotnich występów. Zapraszamy na niedzielne popisy par solowych i występy grup zbójnickich od godz. 10.00 w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu.
 

Obchody Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Biały Dunajec

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Biały Dunajec rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej przez ks. Proboszcza Jana Dolasińskiego. Po niej program program artystyczny poświęcony generałowi Andrzejowi Galicy zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Na zakończenie obchodów poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac obok Urzędu Gminy gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki i zapalono znicz pod pomnikiem generała brygady Andrzeja Galicy.
 

Białodunajczanie na niepodległościowych wydarzeniach w Przemyślu i Nowym Sączu

Delegacja Białego Dunajca brała udział w patriotycznych spotkaniach organizowanych w 100-lecie odzyskania niepodległości. Najpierw na zaproszenie podpułkownika Marcina Duszy dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy zespół Biołodunajcanie wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury i białodunajeckiego oddziału Związku Podhalan uczestniczył w dn. 26 i 27 października w obchodach Święta Batalionowego Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. 31 października mieliśmy też zaszczyt złożyć kwiaty przy zrekonstruowanych na nowosądeckim zamku tablicach z nazwiskami podhalańczyków, podkomendnych gen. bryg. Andrzeja Galicy, którzy zginęli w walkach na wschodzie w latach 1918-1920.
 

Udział delegacji z Białego Dunajca w Święcie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

W dniach 26 i 27 października w Przemyślu odbędą się Uroczystości Święta Batalionowego 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu tym udział weźmie delegacja z Gminy Biały Dunajec: przedstawiciele Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Związku Podhalan, Zespołu "Biołodunajcanie" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu. W programie m.in. dzień otwartych koszar, pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie sali tradycji.
 
Główne uroczystości odbędą się w dn. 27 października na Rynku Przemyskim gdzie zaplanowano uroczysty apel, przekazanie repliki sztandaru 5BSP, projekcję zdjęć i filmów oraz występ kapel góralskich. Na zakończenie wystawiona zostanie sztuka "Janosik - Pieśń Dramatyczna w 4 Aktach" autorstwa generała bryg. Andrzeja Galicy. 
 

Wędkarskie i kulinarne zmagania w ramach XVII "Dnia Pstrąga" w Białym Dunajcu

Za nami „Dzień Pstrąga”, odbywająca się w ramach Tatrzańskich Wici impreza, której motywem przewodnim jest pstrąg – ryba znajdująca się w herbie Białego Dunajca. W dorocznych zawodach wędkarskich o puchar Wójta Gminy Biały Dunajec najlepszy okazał się Janusz Gonciarczyk, który złowił najwiekszą ilość ryb, „wyciągnął” również największego pstrąga. Sylwester Lis, szef kuchni kompleksu Bukovina Resort, prezentował szereg sposobów przygotowania pstrąga, często w najbardziej nieoczywisty sposób, po czym starł się w kulinarnej bitwie z miejscowymi gaździnami. Choć pomagały mu ubiegłoroczne nośwarniyjse górolecki wynik spotkania pozostał nierozstrzygnięty. Odbyły sie też pierwsze konkurencje rozstrzygniętych nazajutrz Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki – kandydatki musiały usunąć ości z pstrąga i usmażyć go na ogniu.
 
Związanym z białodunajecką herbową rybą wydarzeniom wędkarskim i kulinarnym towarzyszyły występy zespołów i kapel. Na scenie przy potoku Biały Dunajec pojawili się „Mali Holni” z Sierockiego”, muzyka Piotra Polaka, „Zielony Jawor” z Krempach”, młodzi podhalańscy muzycy przedstawiający muzykę łuku Karpat. Na zakończenia serca publiczności podbił „Zbigniew Foryś Band”, którego lider, przed laty członek i kompozytor kultowej grupy „Lombard” przedstawił wraz ze swoimi muzykami kilka utworów swego dawnego zespołu, ale przede wszystkim porywające interpretacje rockowej amerykańskiej klasyki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
 

XVII Dzień Pstrąga i XIX Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - Biały Dunajec, 28-29 lipca 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do Białego Dunajca na dwudniowe spotkanie z podhalańską tradycją - muzyką, tańcem, zwyczajami, a także kuchnią. W sobotę 28 lipca po raz siedemnasty spotkamy się na „Dniu Pstrąga” – ryby z herbu Białego Dunajca. Będą pokazy gastronomiczne, bitwa kulinarna, konkursy wędkarskie, a wszystko to przybrane koncertami i wystepami zespołów regionalnych. W niedzielę 29 lipca natomiast odbędzie się jedna z najpopularniejszych imprez w cyklu „Tatrzańskich Wici” – „Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki”, podczas której kandydatki do tytułu oprócz urody zaprezentować będą musiały śpiew, taniec, znajomość gwary, ale też wykazać się „robotnością” podczas konkurencji codziennych, takich jak układanie kopy siana czy kręcenie powróseł. Przedstawiamy szczegółowy program tych wydarzeń.
 
Stycznia 2025
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nasi Partnerzy