Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy

Spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki "Waleczne z gór"

12 listopada, w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność gościć w Białym Dunajcu panią Agatę Puścikowską, pisarkę, felietonistkę, reportażystkę, dziennikarkę „Gościa Niedzielnego”. Rozmawialiśmy o jej najnowszej książce zatytułowanej „Waleczne z gór”.

Wśród opisanych w publikacji podhalańskich bohaterek II wojny światowej są cztery kobiety związane z Białym Dunajcem - Helena Zachemska z Parów, Ludwina Makuch, Helena Migiel i Antonina Tatarówna.

Spotkanie poprowadził dr Paweł Chojnacki, historyk, pracownik krakowskiego oddziału IPN, autor monografii Białego Dunajca „Od Generała Galicy do Trebuniów Tutków”. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w tym wyjątkowym spotkaniu.

Wyniki XXI Konkursu Młodyk Toniecników

Przedstawiamy protokół końcowy z posiedzenia komisji oceniającej XXI Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Nagrody będzie można odbierać od 16 listopada w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Podziękowania składamy jurorom, muzykantom, prowadzącej konferansjerkę Natalii Karciarz, organizatorom i sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały Dunajec oraz Telewizji Podhale za przeprowadzenie transmisji online z XXI Konkursu Młodyk Toniecników.

Kolejność występów XXI Konkursu Młodyk Toniecników, Biały Dunajec 2021

Przedstawiamy orientacyjną kolejność występów XXI Konkursu Młodyk Toniencików zgodnie z sugestiami zgłaszających

Uwaga! Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę początek konkursu o godz. 11.00!!!

O góralskim tańcu i podhalańskich tradycjach w programie "Dzień Dobry TVN"

W Święto Niepodległości, przy wspaniałej jesiennej pogodzie, mieliśmy przyjemność opowiedzenia o Konkursie Młodyk Toniecników i o góralskim śpiewie, tańcu i muzyce w jednej z telewizji "śniadaniowych". Zawsze musimy bowiem pamiętać, że niepodległość zawdzięczamy oczywiście tym, którzy walczyli z bronią w ręku i oddawali życie za Ojczyznę, ale też i tym, którzy przez wieki pracowali, by polska kultura, nauka, sztuka, język - także w swoich regionalnych odmianach - była przekazywana kolejnym pokoleniom, by nić ojczystej tradycji nie została nigdy zerwana.

Serdecznie dziękujemy: zespołom "Zbójnicek" ze Zębu i "Biołodunajcanom", Małgorzacie i Tomaszowi Słodyczkom, Renacie Matydze, kapeli Andrzeja Polaka i uczniom szkółki muzyki góralskiej za wzięcie udziału w dzisiejszych nagraniach do programu Dzień Dobry TVN.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada

11 listopada obchodzić będziemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdecznie zapraszamy do udziału w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godzinie 10.00 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Pamiętajmy w tym dniu o wywieszeniu flagi narodowej.

Promocja książki Agaty Puścikowskiej "Waleczne z gór"

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy i Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają na promocję książki Agaty Puścikowskiej "Waleczne z gór". Wśród opisanych w publikacji podhalańskich bohaterek II wojny światowej i pierwszych lat powojennych są cztery kobiety związane z Białym Dunajcem - Helena Zachemska z Parów, Ludwina Makuch, Helena Migiel i Antonina Tatarówna.

Spotkanie odbędzie w budynku GOK i GBP w Białym Dunajcu w piątek 12 listopada o godz. 18.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książkowego.

XXI Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu

Po rocznej przerwie zapraszamy do Białego Dunajca tańczące góralskie dzieci i młodzież, zarówno członków zespołów regionalnych, jak i osoby niezrzeszone. XXI Konkurs Młodyk Toniecników odbędzie się w dniach 13 i 14 listopada 2021 r. w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego (ul. Jana Pawła II 184a). Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych nagrody.

Oceniane będą taniec solowy oraz zbójnicki w trzech kategoriach wiekowych - szczegóły w regulaminie. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 listopada bieżącego roku.

Święto 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu

24 września uczestniczyliśmy wraz z Muzyką Poloków w dorocznym święcie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu. W tym roku przypada 100-lecie utworzenia 5. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Spotkanie ze Stanisławą Trebunią-Staszel i inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki w Białym Dunajcu

Spotkaniem ze Stanisławą Trebunią-Staszel rozpoczniemy działalność Dyskusyjnego Klubu Książki w Białym Dunajcu. Będziemy rozmawiać o jej ostatniej publikacji dotyczącej niemieckich badań antropologicznych na Podhalu w czasie okupacji.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac tegorocznych laureatów Marki Tatrzańskiej pochodzących z gminy Biały Dunajec: Janiny Skupień - haft, Franciszka Rusnaka - stolarstwo, meblarstwo i Tadeusza Franosza - rzeźba.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, które odbędzie się w czwartek 16 września, o godz. 18.00 w budynku GOK przy ul. Jana Pawła II 363 w Białym Dunajcu.

Wykłady i warsztaty zielarskie pn. "Sierpień pachnący ziołami"

Za nami trzydniowe warsztaty zielarskie pn. "Sierpień pachnący ziołami" prowadzone przez panią Monikę Śliwińską. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z przebiegu warsztatów.