31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy

Sukces LKS "Biali" Biały Dunajec w XIX edycji Ogólnopolskiego Rajdu Narciarskiego

Drużyny reprezentujące Ludowy Klub Sportowy "BIALI" Biały Dunajec okazały się najlepsze w klasyfikacji szkół podstawowych i gimnazjalnych w ramach XIX Ogólnopolskiego Podhalańskiego Rajdu Narciarskiego Biały Dunajec 2014. Gratulujemy ! Dzięki znakomitej postawie "Białych" w klasyfikacji powiatowej zwyciężył Powiat Tatrzański. Wśród województw na pierwszym miejscu uplasowało się woj. Łódzkie, przed Zachodniopomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Małopolskim. Poniżej zamieszczamy końcowe wyniki Rajdu.
 

140 rocznica urodzin Generała Andrzeja Galicy

W dniu 27 listopada 2013 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 140 rocznicę urodzin Andrzeja Galicy pochodzącego z Białego Dunajca góralskiego generała, wielkiego patrioty, legionisty, uczestnika walk o niepodległość, twórcy Pułków Strzelców Podhalańskich, regionalisty, pisarza. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek na grobie gen. Galicy w Zakopanem oraz pod pomnikiem w Białym Dunajcu w rodzinnej miejscowości. W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej odprawiona została Msza Święta w intencji śp. gen. Andrzeja Galicy i Podhalańczyków. Całość obchodów zakończyła się sesją naukową w PPWSZ w Nowym Targu z referatami o życiu i działalności generała oraz promocją książki dr Anny Aleksandry Kozłowskiej "Góral generałem Andrzej Galica - Biografia żołnierza, polityka i lierata".
 

Toniecnik góralski melodie ma w duszy

"Rzeczywiście trzeba być "dobrymi chłopcami", żeby (...) mieć tyle energii,(...) mieć siłę i ochotę, do dzikiego tańca, który sam jeden wystarcza do zdarcia nóg w strzępy"

Tak o tańcu góralskim pisze Stanisław Witkiewicz w swojej książce "Na Przełęczy" z 1891r.

Energia ta tli się na Podhalu do czasów obecnych. Melodie do tańca góralskiego każdy góral ma w duszy, pulsuje Ona jak krew w żyłach, nadając charakter jego popisowemu tańcowi. Tańczy On, na swój sposób, stosowny do jego charakteru, temperamentu, budowy ciała. Istnieją jednak w tańcu góralskim ogólnie przyjęte figury, kroki, nawyki, które obecnie przekazywane są młodym góralskim "toniecnikom" przez instruktorów, którzy uczą tańca w zespołach góralskich.

 

Najlepsi młodzi toniecnicy - wyniki konkursu

Prezentujemy protokół z posiedzenia komisji oceniającej XIV Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu z dnia 17 listopada 2013 roku. Organizatorzy  składają szczególne podziękowania muzykantom, osobom zasiadającym w jury, prowadzącej konferansjerkę Bogumile Kułach oraz wszystkim sponsorom XIV Konkursu Młodyk Toniecników.

 

 

Wyniki i zdjęcia z XII "Dnia Pstrąga" w Białym Dunajcu

W dniu 28 lipca w Białym Dunajcu odbył się XII "Dzień Pstrąga" - plenerowa impreza wędkarsko-gastronomiczna włączona w cykl Tatrzańskich Wici. Prezentujemy wyniki konkursów: wędkarskiego (w zawodach uczestniczyła rekordowa liczba 70 uczestników) oraz kulinarnego na najlepszą potrawę z pstrąga. Zmaganiom konkursowym towarzyszyły występy zespołów regionalnych: "Zowieruchy" z Gliczarowa Dolnego, "Biołodunajcan" i "Zielonego Jawora" z Krempach. Poźnym wieczorem na scenie koncertowała grupa "Kapelanka" oraz Jan Trebunia Tutka z zespołem. Poniżej obszerna galeria zdjęć autorstwa Stanisława Gała "Paparazziego Podhala".

 

110-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Dunajcu

W niedzielę 12 maja jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Białym Dunajcu świętowała 110-lecie swojego istnienia. Obchody rozpoczęto mszą św. odprawioną w Kościele Parafialnym w Białym Dunajcu. Następnie na placu przed budynkiem remizy OSP miała miejsce oficjalna część uroczystości. Po powitaniu i przemówieniach wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia pożarnicze, po czym jednostce OSP w Białym Dunajcu przekazano do użytkowania nowoczesny samochód strażacki marki Mercedes. Środki na zakup tego samochodu pochodziły z funduszów gminnych oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z okazji okrągłej rocznicy wydano również okolicznościowy folder OSP w Białym Dunajcu.

 

Wyniki V Majówki Wędkarskiej - Biały Dunajec 2013

Do rywalizacji wędkarskiej o Puchar Gminy Biały Dunajec w ramach V Majówki Wędkarskiej w Białym Dunajcu przystąpiło siedemnastu uczestników. Kilkunastu innych wędkarzy pomimo wcześniejszych zapowiedzi niestety nie przybyło na zawody. Zapewne powodem tego był nieco podniesiony poziom wody w rzece i ulewny deszcz, który spadł w tym dniu. Zwycięzcą zawodów został Janusz Żegleń, który złowił 7 pstrągów o łącznej długości 204,4 cm. Drugie miejsce przypadło Stanisławowi Dziedzinie, który wywalczył również puchar za połów największej ryby mierzącej 39,8 cm. Na trzecim miejscu uplasował się Maciej Pająk. Kolejne miejsca zajęli: Janusz Łukaszczyk, Krzysztof Stoch i Marian Mozdyniewicz.

 

Konkurs na "Wielkanocną Kosołecke" - Biały Dunajec 2013

W Wielką Sobotę przed kościołem parafialnym w Białym Dunajcu odbyła się szesnasta edycja konkursu na "Wielkanocną Kosołecke". Jury pod przewodnictwem dr Stanisławy Trebunii Staszel spośród 53 kosołecek wyróżniło 12 z nich. Na uwagę zasługuje duża liczba dzieci biorących udział w konkursie, także tych najmłodszych, pięknie ubranych w strój góralski. Pragniemy podziękować Portalowi Tatrzańskiemu za ufundowanie upominków dla wszystkich uczestników konkursu.

 

Znamy zwycięzców XVIII Ogólnopolskiego Podhalańskiego Rajdu Narciarskiego Biały Dunajec 2013

Już po raz osiemnasty w Białym Dunajcu mogliśmy gościć sportowców biorących udział w rokrocznym Ogólnopolskim Rajdzie Narciarskim. Do rywalizacji przystąpiło 35 drużyn z 11 województw. W Rajdzie najlepsze okazały się drużyny LZS z województwa podlaskiego, zachodnio-pomorskiego i lubelskiego. Szczegółowe wyniki w poniższym protokole. Oprócz zmagań sportowych w programie rajdu znalazły się wieczorne spotkania z  kulturą góralską m.in. koncerty kapel Jana Karpiela Bułecki i Andrzeja Polaka oraz występ zespołu "Biołodunajcanie".

 
Grudzień 2018
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
17181920212223
24252627282930
31      
Nasi Partnerzy