31 32 33
Start >> Strona główna
000001 00001 0002 09

Otwarcie wystawy "Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich"

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy "Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich", które odbędzie się 2 czerwca 2023 (piątek) o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 363.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace Agaty Jóźwiak pochodzące z cyklu Pejzaże Karpat wykonane w latach 2017-2019. Obrazy malowane były w naturze lub na podstawie szkiców z Tatr i Spiszu. Pejzaże górskie były pokazywane na licznych wystawach, teraz ku radości Autorki trafiają znów na Podhale. Użyta technika to: tusz dalekowschodni na papierze. Wzbogaceniem wystawy będą kaligrafie tuszowe Lecha Żurkowskiego wybranych przyśpiewek góralskich.

Podczas wernisażu odbędzie się także prelekcja kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie Pani Anny Katarzyny Maleszko na temat "Artyści polscy a sztuka japońska: bliskość z oddali." Uczestnicy spotkania dowiedzą się skąd zainteresowanie japońską sztuką u Polaków i jak ważne dla Japończyków jest zagadnienie krajobrazu. Podczas wystąpienia będą eksponowane pochodzące z lat 30-tych XX wieku albumy z drzeworytami japońskich mistrzów. Zapraszamy!

 

Dwudniowe warsztaty warcabowe dla dzieci i młodzieży

W dniach 31 maja i 1 czerwca odbędą się w naszym ośrodku dwudniowe warsztaty warcabowe dla dzieci i młodzieży prowadzone przez pana Zbigniewa Myszuka. W programie warsztatów omówienie reguł gry i technik rozgrywania partii warcabowych (debiuty, gra środkowa, końcówki). Szczegóły na plakacie. 

Podczas zajęć przeprowadzimy zapisy do udziału w IX Ogólnopolskim Turnieju Juniorów o Puchar Tatr w warcabach 64 i 100-polowych, który rozegrany zostanie od 2 do 4 czerwca w Białym Dunajcu. Gorąco zapraszamy!

 

Spotkanie promocyjne książki "Podhalanie" i otwarcie wystawy fotografii

W prawdziwe dawne posiady przemieniło się wczorajsze spotkanie promocyjne książki "Podhalanie". W wypełnionej sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury autorki - Stanisława Trebunia-Staszel i Agnieszka Gąsienica-Giewont - opowiadały o pracy nad tekstem, swoich spotkaniach z Podhalanami i refleksjach o dawnej i dzisiejszej kulturze góralskiej. Bartek Solik, autor fotografii uzupełniających książkę, mówił o kulisach powstania jego ulubionych reportaży z podhalańskich miejscowości, a nieformalne rozmowy, muzyka i granie niosły się jeszcze długo po złożeniu ostatnich autografów przez autorów tej znakomitej pozycji.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Białym Dunajcu. Organizatorami wydarzenia byli: Tatrzański Park Narodowy, Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu, Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Gmina Biały Dunajec.

 

Promocja książki „Podhalanie. Wokół tożsamości”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorkami (i współautorem, bo znakomity fotoreportaż jest integralną częścią tej pozycji) książki „Podhalanie. Wokół tożsamości”! Wspólnie ze Stanisławą Trebunią-Staszel, Agnieszką Gąsienicą-Giewont i Bartkiem Solikiem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiamy o tym znakomitym wydawnictwie i o poruszonych w nim kwestiach: co sprawia, że jesteśmy - jako górale – sobą w zmieniającym się świecie i co decyduje o naszej tożsamości.

Spotkanie odbędzie w piątek, 5 maja o godz. 18.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 363. Wstęp wolny!

 

Finał XX Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka"

23 kwietnia, na świętego Wojciecha, już po raz dwudziesty rozdane zostały nagrody w konkursie plastycznym „Wszyscy święci Wawrzyńcoka”. Dzięki uprzejmości dyrektora Michała Murzyna mieliśmy zaszczyt spotkać się jubileuszowo w budynkach Muzeum Tatrzańskiego. Najpierw prelekcję o życiu i twórczości Wojciecha Kułacha w Gmachu Głównym Muzeum wygłosiła pani Barbara Gałdyś, autorka monografii poświęconej rzeźbiarzowi z Gliczarowa. Następnie, pod przewodnictwem doktora Zbigniewa Moździerza, który opowiadał o architekturze Zakopanego, Starym Kościółku (z Wawrzyńcokowymi ołtarzami) i najstarszym budynku w stylu zakopiańskim, Willi Kolibie, przeszliśmy do tej ostatniej. Tu, na werandzie Muzeum Stylu Zakopiańskiego, wręczone zostały nagrody najlepszym młodym adeptom rzeźby, ceramiki, malarstwa (także na szkle), rysunku i grafiki.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu konkursu i ufundowanie nagród Muzeum Tatrzańskiemu, Lasom Państwowym, Wójtowi Gminy Biały Dunajec Andrzejowi Jackowi Nowakowi, Gminie Biały Dunajec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym Ewie Nowak oraz dyrektorowi PLSP im. A. Kenara w Zakopanem Markowi Królowi.

 
Kwietnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Nasi Partnerzy