Start >> GOK Biały Dunajec

Informacja o Paradzie Gazdowskiej w Bialym Dunajcu planowanej na niedziele 22 stycznia

Wciąż czekamy na prognozowane mrozy i kolejne opady śniegu. Jeśli zapowiedzi meteorologów się spełnią, podejmiemy próbę przygotowania trasy zawodów. Ostateczna decyzja dotycząca organizacji wydarzenia zapadnie w piątek 20 stycznia.

Wernisaż wystawy "GÓRY CZARNO-BIAŁE i kaligrafie przyśpiewek góralskich"

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej "GÓRY CZARNO-BIAŁE i kaligrafie przyśpiewek góralskich", które odbędzie się 23 stycznia (poniedziałek) o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 363.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace Agaty Jóźwiak pochodzące z cyklu Pejzaże Karpat wykonane w latach 2017-2019. Obrazy malowane były w naturze lub na podstawie szkiców z Tatr i Spiszu. Pejzaże górskie były pokazywane na licznych wystawach, teraz ku radości Autorki trafiają znów na Podhale. Użyta technika to: tusz dalekowschodni na papierze. Wzbogaceniem wystawy będą kaligrafie tuszowe Lecha Żurkowskiego wybranych przyśpiewek góralskich.

Podczas wernisażu odbędzie się także prelekcja kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie Pani Anny Katarzyny Maleszko na temat "Artyści polscy a sztuka japońska: bliskość z oddali." Uczestnicy spotkania dowiedzą się skąd zainteresowanie japońską sztuką u Polaków i jak ważne dla Japończyków jest zagadnienie krajobrazu. Podczas wystąpienia będą eksponowane pochodzące z lat 30-tych XX wieku albumy z drzeworytami japońskich mistrzów. Zapraszamy!

Konkurs "Moja Babcia i Mój Dziadek" dla dzieci i młodzieży z Gminy Biały Dunajec

Przed nami kolejna edycja konkursu pt. „Moja Babcia i Mój Dziadek”, który adresowany jest do dzieci i młodzieży z Gminy Biały Dunajec.

Uczestników konkursu prosimy o przygotowanie życzeń dla swoich Babć i Dziadków w postaci rysunku, wiersza lub nagrania wideo. Termin nadsyłania prac upływa 12 stycznia 2023 roku. Szczegóły w regulaminie oraz na facebooku Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu.

Odsłonięcie odrestaurowanej kapliczki w Białym Dunajcu na szlaku Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka

Kolejna odnowiona kapliczka na szlaku Kułacha Wawrzyńcoka wróciła na swoje miejsce! Dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się przywrócić dawny blask Ukrzyżowanemu autorstwa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka z Gliczarowa, znakomitego podhalańskiego artysty ludowego z XIX w.

Odsłonięcie kapliczki na Sołtystwie w Białym Dunajcu było okazją do spotkania osób, którym bliski jest los przydrożnych kapliczek i świątków: duchownych, działaczy samorządowych różnych szczebli, przedstawicieli instytucji, potomków artysty i właścicieli kapliczki.

Prace renowacyjne nad kapliczką wykonane zostały przez panią konserwator dzieł sztuki Reginę Mrowcę Kenar.

Świąteczne warsztaty przygotowywania ozdób choinkowych

Za nami cykl warsztatów bożonarodzeniowych. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z różnymi technikami wykonywania ozdób choinkowych. Malowały świąteczne witraże, ozdabiały bombki koralikami i wstążkami oraz metodą decoupage. Warsztaty odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu oraz szkołach: w Gliczarowie Dolnym i Sierockiem. Prowadziły je nasze instruktorki: Monika Stachowiec i Bożena Świderska-Środa. Wszystkim dzieciom gorąco dziękujemy za udział w zajęciach i życzymy Wesołych Świąt.

Kulinarne warsztaty pieczenia i dekorowania pierników

I dzień XX Konkursu Młodyk Toniecników

Fotorelacja z sobotnich przesłuchań XXII Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu.
Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

II dzień XX Konkursu Młodyk Toniecników

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z niedzielnych przesłuchań w ramach XXII Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Wydarzenie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Otwarcie wystawy "Urzeczeni górami"

Podhalańscy artyści – Sylwia Biernacik, Zofia Bolechowska, Stanisław Cukier, Małgorzata Dawiec-Stefanik, Ewa Fortuna, Czesław Jałowiecki, Jerzy Jędrysiak, Małgorzata Kowalczyk, Małgorzata Majerczyk, Stanisław Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch oraz Ireneusz Wrzesień prezentują na wystawie w ośrodku kultury w Białym Dunajcu prace nawiązujące do Tatr. Ich twórczość wpisuje się w długi szereg dzieł zainspirowanych górami – jak podkreślano na wernisażu łatwiej byłoby wymienić polskich twórców, którzy nie byliby zauroczeni tatrzańską przyrodą oraz podhalańską kulturą i ludźmi ją tworzącymi.

Otwarcie wystawy było też okazją do wielopokoleniowego spotkania, prawdziwych posiadów przy muzyce góralskiej.

Wyniki XXII Konkursu Młodyk Toniecników

Przedstawiamy protokół końcowy z posiedzenia komisji oceniającej XXII Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne uczestnictwo w konkursie, a wyróżnionym gratulujemy (nagrody do odbioru w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunaju, przy ul. Jana Pawła II 363 od 16 listopada).

Podziękowania składamy jurorom, muzykantom, prowadzącym konferansjerkę oraz naszym sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały Dunajec, Starostwu Tatrzańskiemu, Urzędowi Miasta Zakopane i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego.