Spektakl muzyczny "Księżniczka Muzalinda i Hrabia Saksofoniusz"

25 kwietnia w auli ZSPiG nr 1 w Białym Dunajcu odbył się wyjątkowy spektakl muzyczny dedykowany dzieciom pt. „Księżniczka Muzalinda i Hrabia Saksofoniusz”. Organizatorem tego wydarzenia realizowanego w ramach projektu „Ostrożnie! Muzyka klasyczna” (którego celem jest poznanie przez dzieci muzyki poważnej) było Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu i ZSPiG nr 1 w Białym Dunajcu.

IX "Majówka Wędkarska" w Białym Dunajcu

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, Klub Muchowy "Potok" Biały Dunajec oraz Polski Związek Wędkarski Koło w Zakopanem serdecznie zapraszają na Towarzyskie Zawody Muchowe IX "Majówkę Wędkarską", która odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia 2017 r. w Białym Dunajcu (zbiórka obok boiska sportowego przy ul. Kościuszki). Zapisy uczestników od godz. 8.00. Poczatek zawodów wędkarskich o godz. 9:30. Szczegóły na plakacie.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym

21 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym świętowali Dzień Patrona w willi "Oksza", biorąc udział w warsztatach plastycznych. Pod okiem pani Kingi Zuber malowali na szkle. Tematyką prac była twórczość patrona szkoły Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. Zwiedzali również wystawę aktualnie prezentowaną w "Okszy". Następnie uczestniczyli w podsumowaniu konkursu plastycznego z cyklu „Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala”  pt. ”Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha–Wawrzyńcoka”, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka", Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Szkołę Podstawową w Gliczarowie Dolnym, Gminę Biały Dunajec i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu.

Po zakończeniu uroczystości w galerii udali się na mszę do Starego Kościółka na Pęksowym Brzyzku, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kułachowi-Wawrzyńcokowi.

Spektakl dla dzieci "Księżniczka Muzalinda i Hrabia Saksofoniusz"

25 kwietnia w auli przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Białym Dunajcu odbędzie się koncert, który organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Mieczysława Karłowicza w ramach projektu „Ostrożnie! Muzyka klasyczna”. W programie dedykowanym najmłodszym słuchaczom utwory m. in. Dworaka, Rossiniego, Ravela i Gershwina w wykonaniu Moniki Polaczek – Przestrzelskiej (fortepian) i Szymona Nidzworskiego (saksofony sopranowy i tenorowy). Scenariusz, reżyseria i prowadzenie – Ewa Szawłowska.

Historia projektu "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''

W 2017 roku przypada 205 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci wybitnego XIX - wiecznego rzeźbiarza ludowego - Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć działania jakie zostały podjęte przez szkołę w celu przypomnienia tej ciekawej i nietuzinkowej postaci przed, jak i po nadaniu szkole jej imienia. Jesienią 2003 roku zapadła decyzja, aby nadać szkole imię tego, niezwykłego człowieka, mieszkańca Gliczarowa. Zainspirowało nas to do pracy nad projektem pod nazwą ''Wszyscy Święci Wawrzyńcoka''. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Małopolskim Instytutem  Kultury w Krakowie, władzami samorządowymi, kościelnymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszej gminy, a przede wszystkim ze społecznością Gliczarowa Dolnego. Projekt ten został zgłoszony na konkurs organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Uzyskał on pełną akceptację i najwyższą dotację w kwocie 10.000 zł. Jego realizacja miała przebiegać w okresie od stycznia 2004 - do grudnia 2004 roku. Projekt ten został zaakceptowany po udokumentowaniu posiadanych już licznych informacji na temat przyszłego patrona szkoły - zbieranych przez nauczycielkę, Barbarę Gałdyś, od 1986 roku.