Obchody Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Biały Dunajec

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Biały Dunajec rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej przez ks. Proboszcza Jana Dolasińskiego. Po niej program program artystyczny poświęcony generałowi Andrzejowi Galicy zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Na zakończenie obchodów poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac obok Urzędu Gminy gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki i zapalono znicz pod pomnikiem generała brygady Andrzeja Galicy.

Białodunajczanie na niepodległościowych wydarzeniach w Przemyślu i Nowym Sączu

Delegacja Białego Dunajca brała udział w patriotycznych spotkaniach organizowanych w 100-lecie odzyskania niepodległości. Najpierw na zaproszenie podpułkownika Marcina Duszy dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy zespół Biołodunajcanie wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury i białodunajeckiego oddziału Związku Podhalan uczestniczył w dn. 26 i 27 października w obchodach Święta Batalionowego Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. 31 października mieliśmy też zaszczyt złożyć kwiaty przy zrekonstruowanych na nowosądeckim zamku tablicach z nazwiskami podhalańczyków, podkomendnych gen. bryg. Andrzeja Galicy, którzy zginęli w walkach na wschodzie w latach 1918-1920.

Udział delegacji z Białego Dunajca w Święcie 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

W dniach 26 i 27 października w Przemyślu odbędą się Uroczystości Święta Batalionowego 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu tym udział weźmie delegacja z Gminy Biały Dunajec: przedstawiciele Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Związku Podhalan, Zespołu "Biołodunajcanie" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu. W programie m.in. dzień otwartych koszar, pokaz sprzętu wojskowego, zwiedzanie sali tradycji.

Główne uroczystości odbędą się w dn. 27 października na Rynku Przemyskim gdzie zaplanowano uroczysty apel, przekazanie repliki sztandaru 5BSP, projekcję zdjęć i filmów oraz występ kapel góralskich. Na zakończenie wystawiona zostanie sztuka "Janosik - Pieśń Dramatyczna w 4 Aktach" autorstwa generała bryg. Andrzeja Galicy.

Na szlaku Wawrzyńcoka

Główną nagrodą w XV jubileuszowym konkursie plastycznym p.n. „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu była wycieczka górska w Tatry. Laureaci nagród specjalnych pod egidą szefa Centrum Edukacji TPN, a zarazem przewodnika tatrzańskiego Jana Krzeptowskiego-Sabały udali się na wędrówkę nad Czarny Staw pod Rysami. Widnieje tam krzyż ustawiony w 1836 roku wykonany ze stali przez Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka budzący podziw i pokorę wobec majestatu gór. Uczestnicy podczas wędrówki mogli dowiedzieć się wielu informacji historycznych, przyrodniczych i ekologicznych dotyczących Tatr. Fundatorami nagrody głównej byli Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów.